Kalıcı Yaz Saati Kapsamında Sokaklar 45 Dakika Kararacak
 1. Anasayfa
 2. Genel

Kalıcı Yaz Saati Kapsamında Sokaklar 45 Dakika Kararacak

0
 

Sokaklar 45 Dakika Daha Karanlık Olacak: Kalıcı Yaz Saati Uygulaması Kapsamında ‘Sokak Işıkları Düzenlemesi’ Geliyor

Halkın büyük bir kesimi, kalıcı yaz saati uygulaması sebebiyle karanlıkta kalkıp okula ve işe gitmek zorunda kalıyor. Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın alacağı yeni bir karar da bu karanlığı 45 dakika daha uzun hale getirecek.
 

‘Kalıcı yaz saati uygulaması’ kararı alındığı tarihten itibaren tartışma konusu olmaya devam ediyor. 1973 yılından beri her yıl Mart ayının sonunda saatler bir saat ileri alınırken bu uygulama 2016 yılında değişti. Her ne kadar bu uygulamanın amacı olarak ‘enerji tasarrufu sağlamak’ ve ‘gün ışığından daha fazla yararlanmak’ gösterilse de halkın bir kesimi bu uygulamadan oldukça rahatsız.

İnsanlar, karanlıkla güne başlayıp işe veya okula gitmekten duydukları rahatsızlığı her seferinde sosyal medya üzerinden dile getiriyorlar. Elde edilen son bilgilere göre hükümet, yeni alınacak bir kararla bu uygulama çerçevesinde sokak aydınlatmalarını da 45 dakika daha kapalı tutacak. Uygulamanın psikolojik ve ekonomik etkileri, muhalefet kanadından da tepkilere yol açıyor.  

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan tepki geldi:

Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi beklenen bu uygulama, sokakların toplamda 45 dakika daha karanlık kalmasına sebep olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, mevcut zor koşulların üzerine alınan bu kararın yaratacağı sorunlara dikkat çekiyor.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir