1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Kablosuz Bağlantıda Yeni Bir Dönem Başlatacak Wi-Fi 6, Bugün Yayınlanıyor

Kablosuz Bağlantıda Yeni Bir Dönem Başlatacak Wi-Fi 6, Bugün Yayınlanıyor
0

Yeni nesil kablosuz bağlantıların temelinde yer alacak olan Wi-Fi 6 teknolojisi, teknolojide bir mihenk taşı kabul ediliyor. Wi-Fi Alliance’ın Wi-Fi Certified 6 adlı yeni nesil kablosuz bağlantı programı bugün başlıyor.

Wi-Fi Alliance, kar amacı gütmeyen bir endüstri grubu olarak günlük yaşamımızda kullandığımız kablosuz bağlantı standartlarını belirliyor. Grup, yeni nesil teknolojilerin ihtiyaç duyacağı Wi-Fi Certified 6 adlı sertifika programını başlattı. Bu Wi-Fi araçları, 802.11ax Wi-Fi radyo frekansını kullanacak. Sisteme dahil olan üreticiler de Wi-Fi Certified 6 logosunu ürünlerinde kullanabilecek.

Bu logo oldukça önemli zira bir cihazın yeni nesil teknolojiyi kullanabildiğini gösterecek. Bu lisansla birlikte üreticiler, söz konusu kablosuz bağlantı standardına uygun cihazlar piyasaya sürebilecek. Bazı akıllı telefonlar hali hazırda bu teknolojiye uygun olarak üretildi.

Wi-Fi Alliance, Wi-Fi 6’nın Wi-Fi 5’ten %40’a kadar daha hızlı olabileceğini söyledi. Wi-Fi 6 modemler tek kanalda birden fazla kullanıcıya hizmet vermeyi sağlayan OFDMA (Dik Frekans Bölmeli Çoklu Erişim) özelliğine sahip.

Bu sistem sayesinde WPA3 Wi-Fi güvenlik sistemi de bulunuyor. Çoklu kullanıcı, çoklu girdi, çoklu çıktı sistemi sayesinde modem aynı anda birden fazla sinyali alıp gönderebiliyor. 160 MHz’lik kanallar da modemin bant genişliğini arttırıyor. Ayrıca bu modemler daha fazla bilgiyi daha uzun mesafeye gönderiyor. Yeni modemler ayrıca ping gönderme ihtiyacı olan cihazları sıralayarak enerji tasarrufu sağlıyor.

Yani Wi-Fi 6 ile kablosuz bağlantılar her anlamda gelişme gösterecek. Wi-Fi Alliance, “En son nesil Wi-Fi 6’ya adaptasyon ile birlikte, üreticiler ve servis sağlayıcılar Wi-Fi Certified’e güvenerek, en yüksek güvenlik ve uyumluluk için Wi-Fi 6 cihazları ayırt edebilirler” dedi.

Wi-Fi 6 sertifikalı ilk cihazlar bu yıl gelecek

Yine de 2019 yılında yeni nesil Wi-Fi cihazlarını çok da fazla görmemiz pek de mümkün değil. Bununla birlikte 2020 sonrasında yeni ürünlerin, yeni nesil kablosuz bağlantıyı desteklemesi bekleniyor. Uzmanlara göre yeni sertifika ve standartların belirlenmesinin ardından Wi-Fi 6 piyasaya hakim olacak.

Wi-Fi Certified 6 etiketine sahip ilk cihazlar da şunlar olacak:

 

 • Broadcom BCM4375
 • Broadcom BCM43698
 • Broadcom BCM43684
 • Cypress CYW 89650 Auto-Grade Wi-Fi 6 Certified
 • Intel Wi-Fi 6 (Gig+) AX200 (Bilgisayar için)
 • Intel Home Wi-Fi Çipseti WAV600 Serisi (modemler için)
 • Marvell 88W9064 (4×4) Wi-Fi 6 Dual-Band STA
 • Marvell 88W9064 (4×4) + 88W9068 (8×8) Wi-Fi 6 Concurrent Dual-Band AP
 • Qualcomm Networking Pro 1200 Platform
 • Qualcomm FastConnect 6800 Wi-Fi 6 Mobile Connectivity Subsystem
 • Ruckus R750 Wi-Fi 6 Access Point
Kaynak : https://www.cnet.com/news/wi-fi-6-certification-is-here-to-make-next-gen-speeds-a-widespread-reality-wi-fi-alliance-certified/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap