1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

İstendiğinde ısınan ve Serinlemeyi Sağlayan Kumaş Geliştirildi

İstendiğinde ısınan ve Serinlemeyi Sağlayan Kumaş Geliştirildi
0

Bilim insanlarının geliştirdiği yeni kumaşvücut sıcaklığını ideal aralıkta tutmak için ortam sıcaklığına göre kendisini ayarlayabilecek.

Lahana gibi kat kat giyinmekten, baharda ceket alıp elde taşımaktan nefret edenler, evden çıkarken “Hava nasıl olacak acaba?” gerilimi yaşayanlar için bilim insanları bir çözüm buldu. Artık kıyafetler, vücut ısısı çok arttığında veya çok düştüğünde kendisini ona göre ayarlayabilecek.

Science 
dergisinde, Maryland Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği kumaş üstüne bir makale yayımlandı. Yeni materyal, kumaşın aldığı ısı miktarını ayarlayabilecek özelliğe sahip.

Kumaşın iplikleri iki farklı materyal kullanılarak üretilirken bu materyallerin ikisi de doğada bulunan malzemeler arasından seçildi. Materyallerden biri nemi emerken diğeri ise uzaklaştırıyor. Metal kaplı iplikler sayesinde kumaştan geçen ısı miktarı kontrol edilebiliyor.

Kumaş, terleyen deriye yakın olduğunda şekil değiştirerek daha çok ısının kaybedilmesini sağlıyor. Böylece teni hızla serinletiyor. Tersi durumda ise kumaş, deride ve üstünde bulunan nemi buharlaştırarak ısınmayı sağlıyor.

Araştırmanın yazarlarından Min Quyandinsan bedeninin mükemmel bir radyatör olduğunu ve kolayca ısıyı yayabildiğini söylüyor. Şimdiye kadar bu radyatörü kat kat giyinerek ya da kıyafetleri çıkararak kontrol ettiğimizi söyleyen bilim insanı, bu çift yönlü düzenleyici sayesinde artık buna gerek kalmadığını söylüyor.

Bu kumaşın tüketicilere sunulması biraz daha zaman alacak. Yine de araştırmalar, kıyafetlerimizin vücut ısımızı kontrol edip biz bir şey yapmadan rahat etmemizi sağlayacak ürünlerin çok da uzakta olmadığını gösteriyor.

Kaynak: https://bgr.com/2019/02/10/heat-regulating-fabric-invention-research/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap