1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

iPhone İle Geçen 10 Yıl

iPhone İle Geçen 10 Yıl
0

10 yıl önce 9 ocak 2007’de İphone ile tanışmıştık . iPhone’un üç cihazı bir arada topladığını belirten Steve Jobs’un ifadeleri ” Dokunma yoluyla kontrol edilebilen geniş ekranlı bir iPod, devrim sayılacak bir cep telefonu ve çığır açacak bir internet iletişim cihazı.”

Ancak iPhone ‘nin tanıtımından bu yana tanıtımlardaki anlatımların çok daha fazlası oldu.

Modern çağın sembolü olan iPhone cihazı Apple’ı teknoloji dünyasının piyasada değeri en yüksek olan şirketine dönüştürdü.Manşetlerden hiç inmeyen iPhone tüm zamanların en karlı ürünü oldu.Tanıtımından bu yana geçen 10 yıllık serüveninde geçtiği süreçleri birlikte hatırlayalım.

2007 de iPhone-Modern akıllı telefon konseptinin ilk modeli olan ve 2007’de tanıtılan iPhone,fiziksel klavyenin yerine çoklu dokunma özelliğine sahip ekran ile tanıştırdı bizleri.İkonları kareler halinde sıralanmış tasarımlı telefonun internete erişimi ve medya iletişimi ile göze giren telefonun  tek eksiği 3G desteği ve App Store’du.

 

 

2008 de iPhone 3G –2008’de İphone ikinci ürünü ile 3G ve App Store eksikliklerini kaparatak geldi piyasaya.App Store’un varlığıyla geliştiriciler kendi uygulamalarını hazırlamaya başladılar.App Store’nin değerini artıran eğlenceli oyunlar,kullanışlı uygulamalar çıktı ortaya.iPhone 3G ile birlikte Push e-posta desteği ve GPS navigasyonu yer aldı.

 

 

2009 da iPhone 3GS-“S” harfi İngilizcede hız anlamına gelen “Speed” kelimesinin sembolü olduğunu,iPhone ‘nin işlemci hızının ikiye katlandığını belirtmek için sembolize edilmiştir.Piksel çözünürlüğü480×320 ekranı ise 3.5 inç olan telefonda tasarım değişikliği konusunda yenilik olmasa da iPhone 3GS ile metinler üzerinde kopyala yapıştır özelliğini kullanıcılarına sunulmuştu

 

 

2010 da iPhone 4 –Apple iPhone 4 de gözle görünür tasarım değişiklikleri yaptı.Kullanılan materyaller arasında paslanmaz çelik ve cam kullanılmıştı.Telefonun köşeleri yuvarlatılarak kare bir görünüme kavuşturuldu.Apple iPhone 4 de İlk Kez Retina kullanılan cihazı dünyanın en ince akıllı telefonu olarak lanse etti.FaceTime ile hayatımıza giren iPhone4 iOS ile çoklu görev özelliklerini geliştirdi.

 

 

2011 de iPhone 4s –2011’de piyasaya çıkan iPhone 4s ‘in 4 Ekimdeki tanıtımından 1 gün sonra Steve Jobs’un ölümü ile telefonun çıkışı ikinci plana atıldı.

8 megapiksel arka kamerası ile , bağlantı problemlerini yeni anten tasarımıyla da çözüm getirmişti.

 

 

2012 de iPhone 5 –Apple, iPhone 5 de ekran boyutunu 4 inçe yükselterek tasarımda önemli bir değişik yaptı. Aliminyum kullanılarak telefon daha ince ve daha dayanıklı olması sağlandı.

Mobil cihazlarda Lightning girişi kullanılmaya başlandı.

 

 

2013 de iPhone 5c –Apple, iki iPhone’yi birden piyasaya sürdü. iPhone 5ve iPhone 5c

 

 

 

 

2013 de iPhone 5s –Apple’ın 2013’te tanıttığı telefonlar  iPhone 5s ise iPhone 5 ile hemen hemen  aynı görüntüye sahip olsalar da, yeni renk seçenekleri de oluşturulmuştu.. Ana ekran tuşuna parmak izi tarayıcısının yerleştirilmiş ve 64-bit işlemcinin kullanılması, iPhone 5s’in önemli yenilikler oldu.. iPhone 5s iOS 7 yüklenmiş olarak piyasaya sürüldü.

 

 

2014 de iPhone 6 ve 6 Plus-Apple, 2014’te 4.7 inç ekranlı iPhone 6 ile 5.5 inç ekranlı iPhone 6 Plus’ı piyasaya sürdü.Mobil ödemelere NFC desteği, hızlı işlemci ve gelişmiş kameralar gibi yenilikler gtirmişti..

 

 

 

 

2015 de iPhone 6s ve 6s Plus

2015 te Apple “s” geleneğini bozmadı ve telefonlarında görsel değişikliklere yapmadı.. Telefonun camını ve alüminyum kasasını basınça dayanıklı 3D Touch destekli ekranın ve Live Photos özelliğinin olması dikkat çekmiştir.

 

 

2016 da iPhone SE –Apple, 2016’da görüntüsü iPhone 5s ile aynı olan iPhone SE piyasaya sürdü.4 inç ekrandan vazgeçmeyenler için cihaza daha hızlı bileşenler yerleştirerek tercih edilirliği artırılmıştır.

 

 

 

2016 iPhone 7 ve 7 Plus –iPhone 7 ve 7 Plus’ta görsel anlamda değişiklikler yapmayan Apple ,telefonları suya dayanıklı hale getirmiştir.Çift arka kamerayı ise Plus versiyonuna yerleştirmiş,kulaklık jakını kaldırmıştır.

Kibirli göstergesi olarak nitelenen bu adıma Apple cesur bir adım olarak adlandırmıştır.

 

 

iPhone 10 yılın sonunda halen trendleri belirlemeye devam ediyor.

iPhone 10 yıl önce piyasaya tanıtıldığında cep telefonları pazarına yön verebilecek yeni bir dönemi başlatmıştı.Halen mobil cihaz pazarında söz sahibi telefonun daha neler sunacağı ,yeni modellerinde neler olacağı merakla takip edilmekte ve büyük bir heyecan ile beklenilmekte.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.