iOS Kullanıcılarının Beklediği Özellik WhatsApp’a Geliyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil

iOS Kullanıcılarının Beklediği Özellik WhatsApp’a Geliyor!

0

 iOS Kullanıcılarının Uzun Süredir Beklediği Özellik Nihayet WhatsApp’a Geliyor!

Meta, WhatsApp’a 2023 yılında iOS kullanıcılarının uzun süredir beklediği ‘Resim İçinde Resim‘ özelliğinin geleceğini duyurdu. Bu özellik, kullanıcıların görüntülü aramalar sırasında farklı uygulamaları kullanabileceği anlamına geliyor. Buna ek olarak şirket, 2022 yılı boyunca uygulamadaki sesli ve görüntülü aramalara eklenen özellikleri de kısaca özetledi.

Meta’ya bağlı olan popüler uygulama WhatsApp, her ne kadar genellikle mesajlaşma platformu olarak bilinse de milyonlarca insan tarafından sesli ve görüntülü aramalar yapmak için de kullanılıyor. Platform, bu nedenle de aramalar konusunda birçok yeni özelliği bizlerle buluşturuyor.

Dev şirket, şimdi de internet sitesinden WhatsApp’a 2022 yılı boyunca eklenen yeni özellikleri paylaştı. Aylardır küresel olarak kullanımda olan bu özellikler, aramalara katılan kişilerin sayısının 32’ye çıkarılması, basılı tutarak  arama katılımcılarını sessize alma veya mesaj gönderme gibi birçok şeyi içeriyordu. Ancak şirket, buna ek olarak platforma 2023 yılında çıkış yapacak uzun süredir beklenen bir özelliğin de geleceği ifade edildi.

iOS kullanıcılarının WhatsApp’ta arama yaparken farklı uygulamaları kullanmasını sağlayacak ‘resim içinde resim’ özelliği

 

Şirket, yaptığı paylaşımın sonunda şu an beta kullanıcılarında test edilen bir özelliğe de yer verdi. Türkçe’ye ‘Resim içinde Resim’ olarak aktarılan ‘picture-in-picture’ isimli bu özellik, iOS kullanıcıları için de gelecek ve görüntülü aramalar sırasında arama ekranını küçülterek kullanıcıların farklı işlevleri yerine getirmesini sağlayacak. Yani tıpkı FaceTime’da olduğu gibi aramayı küçülterek başka uygulamaları kullanabileceksiniz. Bu özelliğin hâlihazırda Android‘de bulunduğunu da ekleyelim.

Şirket, şu an beta kullanıcılarına sunulan özelliğin 2023 yılında geniş çapta kullanılacağını söylese de kesin bir tarih vermekten kaçındı.

2022 yılı boyunca WhatsApp aramalarına eklenen yeni özellikler;

 

  • 32 kişilik aramalar: WhatsApp’taki görüntülü ve sesli aramalara katılanların sayısı artırmıştı. Buna göre artık mobil uygulamadaki aramalara 32 kişiye kadar katılımcı ekleniyordu. Bu, bir önceki miktarın tamı tamına dört katıydı.
  • Basılı tutarak arama kullanıcılarına mesaj atma ve sessize alma: Aramalardaki katılımcılara uzun basıldığında bu kişileri sessize alma veya onlara mesaj atmak mümkün. Katılımcının üzerine basılı tuttuğunuzda, önünüzde yeni bir ekran beliriyor. Burada çıkan iki seçenek ile de sessize alma veya mesaj atma işlevleri mümkün hâle geliyor.
  • Arama linkleri: WhatsApp’taki aramalarınız için bir arama linki oluşturabiliyorsunuz. Bu yıl içinde çıkan bu özellik,  insanları grup aramasına kolayca davet etmek mümkün hâle geliyor.
  • Arama içi bildirimler: Yeni bir kişi grup aramalarına katıldığında görmenizi sağlıyor.
  • Renkli dalga biçimleri: Bu özellik, kamerası kapalı kişilerden kimin konuştuğunuzu görmenizi sağlıyor.
 
Kaynak: https://about.fb.com/news/2022/12/improved-calling-features-on-whatsapp/ 


Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap