1. Ana Sayfa
  2. Genel

iOS 11 Yenilikleri İle Baş Döndürüyor.

iOS 11 Yenilikleri İle Baş Döndürüyor.
0

Teknoloji ve iletişim devi Apple dan İOS 11. güncellemesi iPad ve iPhone cihazı kullananları hayli sevindirecek gibi gözüküyor. Uzun süredir beklenen güncelleme çok daha fazla yetenek kazandırdığı cihazlara aynı zamanda veri akışını sağlaması yönünden çok daha uygun hale getirecek uygulamalarla dolu.

İOS 11 İle Yüksek Görüntü Kalitesi

Güncelleme içerisinde bulunan yeni bir panel sayesinde görüntü üzerinde oynama imkânı veren uygulama ile görüntü kalitesi en üst seviyeye taşınmış. Ancak hemen bir hatırlatma yapalım yeni güncelleme içerisinde yer alan sürükle bırak seçeneği iPhone cihazları için kapatıldı. Dolayısıyla bu cihazlarda kullanılamayacak. Bulut uygulamasının saklama özelliği ile dosyaların çok daha güvenli olduğu İOS 11 güncellemesi henüz kullanıma açılmamakla birlikte önümüzdeki eylül ayı sonuna iPhone ve iPad’ler için yayınlanması bekleniyor.

İOS 11 Kamera Güncellemesi

WWDC tarafından yapılan açıklamada iPhone kameralar ile çekilen fotoğrafların yıllık olarak 1 trilyonun üzerinde olduğu bilgisi aktarıldı.

İOS 11 ile video kodlamasında değişikliğe gidilerek iPhone ile çekilen videolar H.264 kodlaması yerine, HEVC kodlaması ile kaydedilecek. Bu kodlama ile 2 kat daha fazla sıkıştırma mümkün olacak ve videolar cihaz hafızasında çok az yer kaplayacak. Bunun anlamı artık çekilen resimlerin veya videoların çok daha az yer kaplaması anlamını taşıyor. Genellikle JPEG formatında kaydedilen fotoğraflar içinde HEIF formatına geçiş yapılarak aynı şekilde sıkıştırma oranın arttırıldığı uygulama ile cihazların daha hızlı bir yapıya kavuşacağı söylenebilir. .Ayrıca fotoğraf kalitesinde, ışık performansı optik imaj sabitleyici ve flaş HDR özelliklerinde de iyileştirmeler bulunuyor.

iMessage Uygulaması

İOS 11 ile Apple’ın mesajlaşma uygulaması olan iMessage programının da tıpkı WhatsApp uygulamasında olduğu gibi mesaj geçmişi iCloud ile senkronize edilebilecek. Böylece farklı bir Apple cihazına geçiş yaptığınızda mesaj geçmişinizin tümünü görüntüleyebileceksiniz.

Apple Pay

Apple’ın ülkemizde pek bilinmeyen ödeme uygulaması Apple Pay deçok dikkat çekecek bir özellikle geliyor. İOS 11 uygulaması ile, Apple kullanıcıları birbirleriyle Apple Pay aracılığıyla para alışverişi yapabilecek. Ve bu işlemi iMessage üzerinden çok kolay bir şekilde yapabilecek.

Siri Uygulaması

Aktif kullanıcı sayısı 375 milyon olduğu açıklanan Apple’nin sanal asistanı Siri’nin daha da geliştirilmesine karar verilerek Apple, günlük konuşma diline yakın ve derin öğrenme ile kullanışlı hale getirildi.

Çeviri yapabilme özelliğine sahip Siri’ye Almanca ‘günaydın’ nasıl diyebilirim? Diye sormak yeterli olacak ve sesli olarak Çince’,Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca çeviriler sunulmakta.

İOS 11 Sayesinde Kontrol merkezi Çok Daha Kullanışlı

iOS 11’de başka bir değişiklik ise APPLE’nin kontrol merkezi tasarımını baştan aşağı yenilemiş olması. Bu sayede daha kullanışlı bir hale getirilen uygulama iki ayrı ekrana gerek kalmadan her bir kısa yola tek seferde ulaşılabiliyor. iPhone kullanıcıları uzun zamandır bu kolaylığı bekliyorlardı. Bunun dışında Apple’ın mobil mağazası olan App Store‘da çeşitli iyileştirmeler yapılmış. App Store uygulamasından 500 milyonun üzerindeki kullanıcı günde 180 milyar adet indirme yapıyor.
10 yıldır ilk kez köklü bir değişiklik yapan Apple, App Store’nun yeni uygulama ile tasarımını baştan aşağı değiştirmiş olacak. Oyunları ve uygulamaları farklı sekmelerde görüntüleyebilme özelliğine kavuşan sistemde ayrıca uygulama içi görüntü ve tasarımlarında da değişikliklere gidiliyor.

Yazar Hakkında

Cum.unv.elektronık mezunu gultasarim.com kurucusu ve editörü ayrıca Wordpress,Blogger,Tumblr,Google Sites,Sosyal Medya ,Seo alanlarda profesyonel çözümler üreticisi..

Yorum Yap