1. Ana Sayfa
 2. Genel

iOS 10’nun 10 Gizli Özelliği

iOS 10’nun 10 Gizli Özelliği
+ - 0

Apple yeni işletim sistemi olan iOS ‘u kullanıma sunmuştu. Bilinen özelliklerinin yanısıra bir o kadar işinize yarayacak, zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacak 10 bilinmeyen özelliği sizin için paylaşıyoruz.

 1. Telefonunuzu aracınızın Bluetooth sistemine ya da Apple CarPlay sistemine bağlarsanız, Apple haritalar otomatik olarak aracınızı nereye park ettiğinizi hatırlayabilir. Aracınızdan uzaklaştığınızda, Apple Haritalar telefonunuza aracınızın konumunu kaydettiğine dair bir bildirim yollayacak. Bu özelliğin çalışması için GPS’inizin açık ve bağlanmış olması gerekiyor. Bu yüzden eğer aracınızı sıklıkla yeraltı otoparklarına park ediyorsanız, sizin için kullanışlı olmayabilir. Bu özelliği Ayarlar –> Haritalar bölümünden kapatıp açabilirsiniz.
 2. Kullandığınız internet paketi size yetmiyorsa artık mesajlarınızda düşük kaliteli fotoğraflar gönderebilirsiniz. Ayarlardan bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.
 3. Eğer birden fazla uygulamayı aynı anda indiriyor ama bir tanesine daha ihtiyacınız varsa ve ilk inen olmasını istiyorsanız ilgili indirmeye sert basın, daha sonrasında karşınıza çıkacak olan 3D Touch menüsünden indirmeye öncelik ver deyin.
 4. iOS 10 ile birlikte Safari artık yan yana web sayfalarının açılmasını destekliyor. Yani iki farklı siteyi, ekranı ikiye bölerek aynı anda açma imkanına sahip olacaksınız.
 5. Bildirimleri tek tek silmek size zor geliyorsa; tek yapmanız gereken, bildirim merkezini açtıktan sonra X butonuna sert basmak. Karşınıza çıkan Tüm Bildirimleri Temizle butonuna tıklayın. Bu kadar basit.
 6. Küçük bir hamle ile kameranızı büyüteç olarak kullanabilirsiniz. Ayarlar –> Genel –> Erişilebilirlik menüsüne gidin ve Büyüteç’e basıp, aktifleştirin. Daha sonrasında ana ekran düğmenize 3 kere ard arda basın. Büyüteç uygulaması otomatik olarak açılacak. Otomatik odaklamayı kilitleyebileceğiniz, yüksek oranda sanal yakınlaştırma yapabildiğiniz, flaşı açıp kapatabileceğiniz hatta kontrast değerini ayarlayabileceğiniz üst düzey bir büyüteç, artık emrinize amade.
 7. Siri, eğer kulaklık takıyorsanız veya Bluetooth aracılığıyla herhangi bir ses cihazına bağlandıysanız, birisi sizi aradığında artık arayanı anons edebiliyor. Ayarlar –> Telefon –> Arayanı Duyur menülerini izleyerek, bu özelliği kapatıp açabilirsiniz.                                                                                                                                        ios10kronometre
 8. Eğer yıllardan beri süregelen kronometre tasarımından sıkıldıysanız, iOS 10’un yeni bir kronometre tasarımına sahip olduğu müjdesini size verelim. Yapmanız gereken şey Saat uygulamasına girip Kronometre sekmesini seçtikten sonra parmağınızla sola sürükleyin.
 9. Eğer durmadan yeni sekme açıyor ama eski sekmelerinizi kapatmıyorsanız, bu özellik tam size göre. Safari’yi açtıktan sonra sekme butonuna basılı tutun. İşte bu kadar. Karşınıza tüm sekmeleri kapatmak için bir seçenek çıkacak.
 10. Türkçesi aslında sesli mesaj olan, Apple’ın Voicemail fonksiyonu, artık size gelen sesli mesajları dikte ederek yazıya döküyor. Birisi telesekreterinize sesli mesaj bıraktığında, iOS 10 otomatik olarak onuyazıya dökmeyi deneyecek. Birkaç dakika sonra ilgili sesli mesaja dokunarak genişletin ve gelen mesajı okuyun.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap