1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

İnternette bilgi paylaşanlar dikkat

İnternette bilgi paylaşanlar dikkat
1
+ - 0

İnternette kaydedilen bilgiler, silseniz dahi tamamen yok olmaz. İnternette paylaşılan ve kaydedilen bilgilerin, kullanıcı daha sonra onu silse dahi tamamen yok edilemediği, bu nedenle internet kullanıcılarının herhangi bir bilgiyi sosyal ağlarda paylaşırken veya herhangi bir şeyi kayıt altına alırken dikkatli olması gerektiğini bildiriliyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir bilginin artık kamuya mal olduğunu, bunu paylaşanın telif hakkı olmadığını ”Hazırlamakta olduğunuz bir yazınızı, bir eserinizi veya bir fikrinizi sosyal medyada paylaşmışsanız”, telif hakkınızın olmayacağını bilmemiz gerekli, ”Sosyal ağlara kayıt olmak için, ad, soyad, e-posta adresi, doğum tarihi ve cinsiyet gerekli bilgilerdir. Bunun dışında paylaştığımız her bilgi bizim isteğimiz ve irademizle gerçekleşmektedir. Kullanıcı, herkesle paylaşmayacağı bilgiyi sosyal medyada da paylaşmamaya dikkat etmeli. Sosyal ağlarda, kayıtların çok sayıda senkronize olmuş sunucular üzerinde tutulduğunu bilmeliyiz.

Ayrıca, sosyal medya kayıtlarının, devletlerin kontrolüne açık olduğunu, özellikle ABD yasalarına tabi olduğunu bilmekte fayda vardır. Maddi ve manevi anlamda ciddi zarara uğramış olsanız bile ABD yasalarına göre dava açıp kazanmış olsanız bile zararınızın sadece 100 dolara kadarının karşılanabileceğini unutmayınız.”

Konya Bilişim Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, sosyal ağlarda kayıtların çok sayıda senkronize olmuş sunucular üzerinde tutulduğunu belirterek, kullanıcıları bilgi paylaşırken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Ahmet Öztürk, gelişen teknolojiyle birlikte internet kullanımının yaygınlaştığını, bunun da günümüzün en önemli toplumsal ihtiyaçlarının başında gelen bilişimin doğru ve verimli kullanılması konusunu gündeme getirdiğini bildirdi.

İnternette art niyetli kişilerin sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Öztürk, yetersiz güvenlik önlemleri ve gözden kaçırılan bazı detayların hırsızlara adeta davetiye çıkardığını vurguladı. ”Sosyal ağda paylaşılan her bilginin kaynağı biziz” diyen Öztürk,ün açıklamalarını yukarıda yazdım.Yazının aslı bu farklı başlamakta. Gelişmelerin akışı, yazı dizimi, benim aktardığım biçimde yapılmamıştı. Ancak haberi biraz daha farklı anlatmak ve bloga uygulayarak vurgulamak için farklı bir kayıt içinde sunmak istedim. Haberin tam kaynağını izlemek isteyebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap