İnternetin Babasından ChatGPT Hakkında Zehir Zemberek Açıklama: Yazıyor Ama Ne Yazdığını Bilmiyor!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

İnternetin Babasından ChatGPT Hakkında Zehir Zemberek Açıklama: Yazıyor Ama Ne Yazdığını Bilmiyor!

0

İnternetin babası olarak anılan “Vint Cerf”, yapay zeka destekli sohbet botu ChatGPT ile ilgili çok sert açıklamalar yaptı. Cerf’e göre ChatGPT göründüğü kadar iyi değil.

TCP/IP protokollerini geliştirerek bildiğimiz anlamda internet erişiminin sağlanmasında önemli katkılarda bulunan ve “internetin babası” olarak anılan isimlerden bir tanesi olan Vint Cerf, katıldığı bir etkinlikte son dönemlerin en popüler yapay zeka teknolojileri arasında olan ChatGPT ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cerf, makale yazdırmaktan tutun da oyun kodları dahi yazdırabildiğiniz yapay zeka aracı için oldukça sert konuştu.

İnternetin babasına göre ChatGPT bir “yılan yağı“. Bu tanımlamaya uzak olabilirsiniz. Açıklayalım; 1980’li yıllarda sahte ilaç endüstrisi oldukça büyüktü ve bilimsellikten uzak olarak satılan ilaçlar için yılan yağı denirdi. Bu terim şimdilerde özellikle sağlık hizmetlerindeki dolandırıcılıklar ile aldatıcı pazarlamayı temsilen kullanılıyor. Peki bir bilim insanı, pek çok kişi tarafından ‘devrimsel’ kabul edilen bir yapay zeka aracı için neden bu kadar sert konuştu.

“Cümle kurmayı biliyor ancak ne söylediğini bilmiyor”

Vint Cerf’e göre ChatGPT, yazım kurallarını gayet iyi biliyor ve bu doğrultuda kaliteli cümleler oluşturuyor. Ancak yapay zekanın ne yazdığının farkında bile olmadığını ifade eden internetin babası, ChatGPT’ye biyografisini yazdırdığını “Cerf, birçok şeyi yanlış yaptı.” şeklinde bir cümle okuduğunu söylüyor. Cerf, “ChatGPT bazen kulağa makul gelen ancak yanlış veya saçma cevaplar yazıyor. Bu sorunu çözmek zor. Gerçekler her yerde ve bunları birbirine karıştırıyor çünkü daha iyisini bilmiyor.​” ifadelerini kullandı.
İnternetin babası ChatGPT için oldukça sert cümleler kullanmış olsa da geleceğe yönelik umut taşıyor. “Benim gibi mühendisler, bu teknolojilerin bazılarını iyileştirmenin bir yolunu bulmaya çalışmalı.” diyen Vint Cerf, böylesi bir durumun gerçekleşmesi halinde bu tür yapay zeka teknolojilerinin çok daha etkin bir şekilde kullanılabileceğini ifade ediyor.
 
Kaynak: https://www.cnet.com/tech/computing/computing-guru-criticizes-chatgpt-ai-tech-for-making-things-up/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir