1. Ana Sayfa
  2. Genel

İnterneti Wifi ile Paylaşabilirsiniz

İnterneti Wifi ile Paylaşabilirsiniz
+ - 0

internetpaylasim

Windows’lu PC’nizi bir Wi-Fi Dağıtıcısına dönüştürüp internetinizi paylaşabilirsiniz

Bilgisayarınızı internete bir ağ kablosuyla bağlıyorsunuz, ancak diğer bilgisayarların bu bağlantıdankablosuz olarak faydalanmalarını istiyorsunuz. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Windows’lu bilgisayarınızı bir Wi-Fi router gibi çalıştırmanın yolu var mı?

cevabımız “evet”. Bu iş için sahip olmanız gereken en önemli bileşen, bir kablosuz ağ kartı. Kablosuz bağdaştırıcınız Windows’ta düzgün biçimde yüklendiyse, bilgisayarınızı bir Wi-Fi hotspot’una dönüştürebilir, internet bağlantınızı paylaşabilirsiniz.

Nasıl çalışıyor?

Wi-Fi kartlarının çoğu, internet bağlantılarını kablosuz olarak paylaşmak için kullanılabilir. Bunun için ayrıca özel bir yazılıma veya bir miktar yapılandırmaya ihtiyacınız olacak. Sözkonusu yazılım veya yapılandırma, sanal bir router gibi çalışacak ve internet bağlantınızı paylaştıracak. Makalemizde bu işi Windows’ta yapmanızı sağlayacak birkaç farklı yola göz atacak, bu yolların avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Denetim Masası’nı ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ni açın. Yeni bir bağlantı veya ağ kur’a tıklayın. Yeni pencere açıldığında aşağı kaydırın ve “Kablosuz ad hoc (bilgisayardan bilgisayara) ağ kur” seçeneğine tıklayın. Şimdi İleri’ye tıklayın.

Şimdi karşınıza ad-hoc ağları anlatan bir pencere gelecek. Bilmeniz gereken önemli bir nokta, ad-hoc kablosuz ağındaki cihazların birbirlerinden 9 metreden daha uzakta bulunmamalarının gerektiği. Pratikte bu mesafenin yarısı geçerli olabilir.

İkinci önemli nokta ise bir ad-hoc ağ oluşturduğunuzda, bu cihazda bağlı olduğunuz herhangi bir kablosuz ağdan bağlantınızın kopacağıdır. Yani bu yöntemle kablosuz bir ağa bağlanıp, onu kablosuz olarak paylaşmanız mümkün değildir.

network

Sonraki ekrana geçmek için İleri düğmesine tıklayın. Burada güvenlik türü olarak WPA2-Kişisel‘i seçmenizi öneriyoruz. Bu sayede ad-hoc bağlantınızda en yüksek güvenliği elde etmiş olacaksınız. Başkalarına vermekte sorun yaşamayacağınızı düşündüğünüz bir parola ayarlayın. Facebook veya banka hesabınız için kullandığınız bir parolayı burada kullanmayın, aksi halde pişman olabilirsiniz.

İleride tekrar ad-hoc ağı kuracağınızı düşünüyorsanız, Bu ağı kaydet kutucuğunu işaretleyin ve İleri düğmesine basın.

Tebrikler, ad-hoc kablosuz ağınızı oluşturdunuz! Artık onu istediğiniz arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşabilirsiniz.

Son söz

Bu yöntem ile kablosuz cihazlarınız için hızla geçici bir ağ oluşturabilirsiniz. Aslında bu yöntem genellikle Dizüstü bilgisayarlarda yada netbook’lar üzerinde kullanılmaktadır neden diye soracak olursak bu tip bilgisayarların üzerinde kendi wifi aygıtları gömülü gelmektedir bir masa üstü bilgisayar kullanıcısı evinde internete Lan bağlantısı üzerinden kablolu bir şekilde bağlanıyorsa yukarıda anlattığımız konuyu gerçekleştirebilmesi için bir Wifi antenine ihtiyacı olucaktır. Konuyla ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru için bize yazabilirsiniz saygılar…

Sayfamıza Puan Verin

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap