İnternet alan adları yönetmeliği değişti: İşte kararlar
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

İnternet alan adları yönetmeliği değişti: İşte kararlar

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan “İnternet Alan Adları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” bugün itibariyle resmiyet kazandı.

Bakanlık tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik kapsamında yeniden tahsise açılan alan adları için üç aylık başvuru alınmama süresi iki aya düşürüldü.

Ayrıca yeni yönetmelikle, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı”, Tahsise Kapalı Adlar Listesi “Mevzuata, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı olma gibi sebeplerle tahsisine izin verilmeyen alan adlarından oluşan listeyi”, Tahsisi Kısıtlı Adlar Listesi “Tarihi ve kültürel değerler bakımından halka mal olmuş alan adları gibi adlardan oluşan listeyi” ve Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcı tanımı “Alan adları ile ilgili ihtilafların çözüm sürecini hakemler veya hakem heyetleri vasıtasıyla yürüten taraflarını, üniversiteleri veya uluslararası kuruluşlarını” şeklinde yenilendi.

Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı

Yapılan değişiklik kapsamında alan adı tahsislerinde yaşanan ihtilaflarda alternatif Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcı (UÇHS) belirlenmesine ilişkin düzenleme de gerçekleşti. Buna göre tahsis sisteminde yeni bir döneme geçilecek olmasına ilişkin hususlar dikkate alınarak ihtiyaçlara göre daha esnek bir model geliştirildi.

Yeni yönetmelik sayesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, internet alan adlarına ilişkin pazar koşulları, uyuşmazlık sayıları gibi hususları dikkate alarak faaliyet gösterecek UÇHS sayısına üst sınır getirebilecek. 

 
Ayrıca, geçiş sürecinde faaliyet gösteren asgari UÇHS’nin bulunmaması halinde, alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizması olan UÇHS faaliyet gösterene kadar BTK tarafından belirlenen tarafça işletilebilecek.Ek olarak internet alan isimlerine ilişkin verilerin güvenliğinin korunmasına ilişkin önlemler alınarak son kullanıcılara alan tahsisi yapan şirketlerin, kayıt kuruluşlarına, “TRABİS olarak adlandırılan “.tr” ağ bilgi sistemine entegre olan sistemlerini ve yedeklerini Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulundurma” yükümlülüğü getirildi.

Yeni kapsam neticesinde yönetmeliğin ilk yayım yılı olan 2010‘dan sonra Türkiye’de kullanılmaya başlanan kayıtlı e-posta hizmet sağlayıcılarının kullandığı “.kep.tr” uzantısı ise ikinci seviye alan adları listesine eklenerek güncellendi. Bunların yanı sıra kayıt kuruluşları ve uyuşmazlık çözüm hizmet sağlayıcılara gerekli durumlarda yaptırımların uygulanması hususu düzenlendi.

Belgeli tahsisler ile satış, devir ve feragat işlemlerinde gerekli kontrollerin Kurum tarafından yapılması ile başvuru esnasında sunulan bilgi ve belgelerin geçerliliğini yitirdiğinin tespit edilmesi durumunda Kurum tarafından ilgili alan adı tahsisinin iptal edilmesi hususları güncellendi.

Uyuşmazlıklara ilişkin kararların yayımlanmasında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu da dikkate alınarak, ihtilafa konu olan alan isimlerine ilişkin kararların BTK’nin İnternet sitesinde yayımlanması sırasında, kişisel verilerin korunması amacıyla gerekli önlemlerin alınması hususu düzenlendi.

Yeni yürürlüğe giren yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir