Instagram, Yalnızca 18 Yaşın Üstündeki Kullanıcılarını Kapsayacak Özelliğini Tanıttı
 1. Anasayfa
 2. Genel

Instagram, Yalnızca 18 Yaşın Üstündeki Kullanıcılarını Kapsayacak Özelliğini Tanıttı

0

Instagram, hassas içeriklerin ulaştığı kullanıcıları kontrol edebilmek adına yeni bir adım attı. Sosyal medya devinin yeni özelliği sayesinde 18 yaşın üzerindeki kullanıcılar hassas içerikleri üç seçenekle kısıtlayabilecek.

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi kullanıcıların paylaştığı ve gördüğü içerikleri kontrol etmek pek kolay olmuyor. Bu durumu kontrol altına almak isteyen platformlardan mütemadiyen yeni hamleler görüyoruz.

Nitekim Instagram da (20 Temmuz), 18 yaşın üzerindeki kullanıcılarının ne kadar hassas içerik göreceklerini kontrol edebilecekleri bir özellik duyurdu. Sosyal medya devinin “Hassas İçerik Denetimi“ adını verdiği bu özellik, uygulamanın “Hesap > Hassas İçerik Denetimi“ bölümünde yer alacak.

Kullanıcılara üç seçenek sunuluyor

İzin Ver’ seçeceğini tercih eden kullanıcılar sinir bozucu veya saldırgan içeriklerden daha fazla görebilecekler. ‘Sınırla’ seçeneğini tercih eden kullanıcılar sinir bozucu veya saldırgan içeriklerin bir kısmını görebilecekler. ‘Daha Fazla Sınırla’ seçeceğini tercih eden kullanıcılar ise sinir bozucu veya saldırgan içerikleri az görecekler.

Instagram, bu özelliğin kullanıcıların ‘Keşfet’ sayfasında gördüğü fotoğraf ve videolar üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaklarını ve ‘İzin Ver‘ seçeceğinin, uygulamanın 18 yaşından küçük kullanıcıları için geçerli olmayacağını belirtiyor.

Hassas içerik nedir?

Hassas içerik olarak tabir edilen ögeler Instagram’a göre şunu ifade etmekte:

 ”Hassas içerikleri temelde kurallarımızı ihlâl etmeyen ama bazı insanlar için sinir bozucu, üzücü olan içerikler olarak düşünebilirsiniz. Müstehcen veya şiddet içeren gönderiler bunun örneğidir.”
Şirket, özelliğin nefret söylemi, zorbalık veya insanlara zarar verme riskini taşıyacak başka içeriklere izin vermediğini ifade etti.
 
Kaynak:https://9to5mac.com/2021/07/20/instagram-for-ios-introduces-sensitive-content-control/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir