Instagram, ‘Abonelik’ Özelliğini Ülkemizde Kullanıma Sundu
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal medya

Instagram, ‘Abonelik’ Özelliğini Ülkemizde Kullanıma Sundu

0

 

Instagram, Ücretli Abonelik Sistemini Türkiye’de Kullanıma Sundu

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, ‘ücretli abonelik’ özelliğini ülkemize sundu. Popüler platform Evrim Ağacı’nın resmi hesabında karşılaşılan bu özellikle kullanıcıların belli bir ücret karşılığında içerik üreticilerine abone olabileceği görüldü.

Fotoğraf ve video paylaşma platformu Instagram, dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcısıyla en popüler sosyal medya mecraları arasında bulunuyor. Çatı şirketi Meta altında faaliyet gösteren dev platform, bu kadar fazla kullanıcıya sahip olması nedeniyle hız kesmeden yeni özelliklerini kullanıma sunmaya devam ediyor. 

Bundan birkaç ay önce ise Instagram’ın içerik üreticilerinin gelir elde etmesini sağlayacak olan bir ‘ücretli abonelik’ sistemini platformuna getireceğini duyurulmuştu. Bunun ardından ise platformda büyük değişikliklere yol açabileceği düşünülen bu özelliğin ABD’de testlerine başlandı. Şimdi ise konu hakkında önemli bir gelişme yaşandı.

Ücretli abonelik özelliği ülkemizde kullanılmaya başladı

 

ABD merkezli dev platform, ücretli abonelik sistemini ülkemizde kullanıma sunmaya başladı. Uygulama üzerinden bazı hesaplarda ‘abone ol’ seçeneğinin görülmesi de bu durumu doğruladı. Popüler bilim ve eğitim oluşumu Evrim Ağacı’nın Instagram hesabı incelendiğinde ücretli abonelik sisteminin kullanılabildiği görüldü. 
 

Ekran görüntüleri incelendiğinde kullanıcıların içerik üreticilerine belli bir ücret karşılığında abone olabildiği gözlemlendi. Evrim Ağacı’nın hesabına bakıldığında fiyat farklılıklarının mevcut olduğu göze çarpıyor. Bu ücret bazı kullanıcılarda aylık 60,99 TL iken, bazılarında ise 66,99 TL olarak çıkıyor. Son olarak platform, abone olma sayfasında bu ücrete nelerin dahil olduğunu da kullanıcılara gösteriyor;

 • Abone Rozeti: Abone olunan hesaba direkt mesaj gönderildiğinde veya yorum yapıldığında kullanıcı adı yanında özel bir rozet yer alacak
 • Abonelere özel hikâye: Sadece abonelerin görebildiği hikayeler
 • Abonelere özel canlı video: Sadece abonelere özel canlı yayınlar

Sayıların ne anlama geldiği bilinmemekle birlikte, Instagram Türkiye için belirlenen abonelik fiyatları şu şekilde:

 • Instagram Subscriptions 72 (1 Ay): 60,99 TL
 • Instagram Subscriptions 77 (1 Ay): 60,99 TL
 • Instagram Subscriptions 194 (1 Ay): 84,99 TL
 • Instagram Subscriptions 191 (1 Ay): 84,99 TL

Şu an için iki fiyat gözüküyor olsa da, içerik üreticiler, takipçilerine bu fiyat aralıklarında herhangi bir tutar üzerinden abonelik sunabilecekler. Örneğin sistemin aktif olduğu bazı Türkçe hesaplarda abonelik ücretinin 66,99 TL olduğunu görebilirsiniz. Sosyal medya şirketi, bu noktada içerik üreticiye inisiyatif hakkı tanıyor.

Bir profildeki Takip Et butonunun yanında veya altında/üstünde bulunan Abone Ol’a tıklayarak aboneliği başlatabilirsiniz. Buton gözükmüyorsa özelliği henüz hesabında aktif etmemiş demektir.

Peki aboneliğin amacı ne?

Cevap basit: içerik üreticilerin doğrudan hitap ettikleri kitle sayesinde para kazanmasını sağlamak. Bir hesaba abone olduğunuzda şu ayrıcalıklara erişeceksiniz:

 • Abone rozeti: Abone olduğunuz hesaba mesaj gönderdiğinizde ve paylaşımlarına yorum yaptığınızda kullanıcı adınızın yanında size özel bir rozet gözükecek.
 • Abonelere özel hikaye ve canlı yayın: Hesabın sadece abonelerine açık olacak şekilde paylaştığı hikayeleri ve canlı yayınları görebileceksiniz.

Halihazırda Instagram’dan ürün satarak, reklam alarak ve sponsorluk anlaşmaları yaparak para kazanılabiliyor. Ancak abone ol özelliği sayesinde içerik üreticinin gelir kazanmasına doğrudan takipçileri yardımcı olabiliyor. Bu arada 2023’e kadar Meta, gelirden komisyon almayıp yüzde 100’ünü hesap sahibine aktaracak.

Instagram abonelik özelliğini mantıklı buluyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap