İncir Çekirdeğini Dolduranlar
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

İncir Çekirdeğini Dolduranlar

0

İncir çekirdeği yağı çok fazla bilinmez ancak faydaları çoktur. Sıcak iklim bölgelerinde yetişen incirlerin yağları, sütten iki kat fazla kalsiyum içerir. C vitamini hariç bütün vitaminleri bulundurur. Yapılan bazı araştırmalarda balıklarda dahi rastlanılmayan oranda yüzde 40 omega 3, yüzde 30 omega 6 ve yüzde 17 omega 9 bulunduğu ortaya çıkmıştır. D vitamini olarak da dünyada şu ana kadar rastlanmamış en yüksek değerin olduğu tespit edilmiştir.

Yağ çıkarma işlemi sırasında toplanan incirlerin çekirdekleri çıkartılıyor, temizlik yapılıyor. Sıcaklık uygulanmadan basınç altında çekirdekler ezilerek yağı çıkartılıyor. Yağ çıkarılması sırasında ısıl işlem uygulaması olmadığından besin değerinde herhangi bir kayıp yaşanmıyor. Yalnızca bu işlem sırasında kimyasal madde kullanılmaması gerekmekte çünkü, kimyasal maddeler ile elde edilen yağlarda herhangi bir besin değeri olmamaktadır.

incir-cekirdegi

Yağın faydalarına gelince; kanın pıhtılaşmasını engelleme özelliğinden dolayı damar tıkanıklığı,kalp krizi riskini azaltmaktadır. Astım,bronşit,öksürük gibi bazı rahatsızlıklar üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Kabızlık sorunu üzerinde olumlu etkileriyle beraber,vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılması konusunda olumlu etkilere sahiptir. Kolesterol seviyesini düşürücü etkisiyle beraber diyabet ve kilo sorunları yaşayan hastaların kullanılması önerilmektedir. Diş eti üzerinde kanamaları engelleyen, diş etinin daha sağlıklı hale getirilmesinde etkilidir.

Asıl Özelliği Olan Cilde faydalarından bahsedelim:

*Bu yağın en büyük özelliği arasında sayılan vücuttaki kırışıklıkları önlemesidir.Özellikle hamilelik sonrası karında oluşan çatlaklarda 2 3 ay gibi bir sürede sürekli kullanımı sonucu kırışıklıkları düzelttiği görülmüştür.

*Bununla birlikte yüzdeki kırışıklıklar,siyah noktalar gibi sorunlar üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

*Ciltte oluşan yaraların erken iyileşmesi üzerinde etkilidir.

*Yüzdeki ve vücuttaki sarkmalara karşı sıkılaştırıcı etkiye sahiptir.

*Yüzdeki sivilce,akne,uçuk gibi sorunlar da iyileşmesini hızlandırmakta ve sivilce oluşumunu önlemektedir.

*Yüzdeki siyah noktalar ve göz altı morluklarının düzelmesinde olumlu etkilere sahiptir.

*Dudak çatlakları ve yüzdeki çatlakların giderilmesinde etkilidir.

Faydalarını okuduğunuz incir yağını satın almaya çalıştığınızda lütfen güvendiğiniz yerlerden alın. Piyasada sahtesi çok fazla olduğundan dolayı dikkatli olmakta fayda var.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap