IMDb puanı en yüksek filmler
 1. Anasayfa
 2. Genel

IMDb puanı en yüksek filmler

0

Sinema dünyasının en önemli yapımları nasıl sıralandı? Bu soruya yanıt verebilmek için IMDb en iyi filmler listesini sizler için oluşturduk.

 

IMDb platformu, artık sinema sektörünün önemli bir yapı taşı haline geldi desek yanlış olmaz. Piyasanın en büyük veri tabanına sahip site, aynı zamanda film dünyasının nabzını da yokluyor. Seyirciler arasında dahi rekabete yol açan imkanları olan platform en çok, film değerlendirmeleri ile tanınıyor. Zira bu tanınmışlık sayesinde sektör IMDb en iyi filmler listesine gayet önem veriyor.

İzleyici puanlarına göre oluşturulan sıralama, günümüzde alışılmış kavramlar arasına girmeyi başardı. Bizlerde sizler için IMDb en iyi filmleri listesini derledik.

İşte IMDb en iyi filmler listesi

Kullanıcı ve izleyici geri dönüşlerine göre hazırlanan listede, sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış 10 adet film yer alıyor. Ayrıca ikonikleşen 250 yapımdan oluşan sıralaması her geçen gün değişen IMDb veri tabanı, seyircilerin kullandıkları oy sayıları göstermekte. Ayrıca platformda filmlere duyulan ilginin de ölçüldüğü bir parametre yer alıyor. Patlamış mısırlarınız hazırsa geri sayıma başlayabiliriz.

10. Fight Club – 8.8 puan

IMDb en iyi filmler listesine bir klasik ile açılış yapıyoruz. 1999 yılında vizyona giren Fight Club, pek çok açıdan günümüz internet dünyasını dahi etkiledi. Bununla birlikte Brad Pitt ve Edward Norton‘un yer aldığı yapım, ikonikleşen repliği ile kendisinden söz etmemize izin vermiyor.

9. Inception – 8.8 puan

Modern sinemanın mucitlerinden Christopher Nolan‘ın en azından bir baş yapıtla burada yer almasını normal karşılardık. Ancak usta yönetmen iki filmle birden aramıza katılıyor ve bu eserlerden ilki de Inception. Rüyalar aleminde geçen yapım, özellikle kafa karıştırıcı bazı noktaları ile hala gündemde kalabiliyor. Filmin başrollerinde Leonardo Di Caprio, Joseph Gordon-Levitt ve Elliot Page yer alıyor.

8. Schindler’s List – 8.9 puan

1993 yapımı film, 2. Dünya Savaşı‘nda yaşanan vahşeti konu alıyor. Polonya‘da geçen Schindler’s List, Alman iş adamı Oscar Schindler‘ı ve hayatlarını kurtardığı 100 Yahudi işçiyi hikayesinin merkezine koyuyor. Liam Neeson‘ın başrolünde yer aldığı yapımın yönetmeni ise efsane isim Steven Spielberg. Özellikle içindeki havayı çok iyi yansıtan film siyah beyaz olarak vizyona girdi. Ayrıca yapım, 7 dalda Oscar ödülü kazanmayı başardı.

7. Pulp Fiction – 8.9 puan

IMDb en iyi filmler listesinde olması gereken Quentin Tarantino‘nun meşhur eseri. 1994 yılında vizyona giren Pulp Fiction, özellikle John Travolta ve Samuel L. Jackson‘ın performansları ile ayrı bir yere taşınıyor. Bununla birlikte sinema dünyasının da kült içerikleri arasında yer alan film, En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar kazandı.

6. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – 8.9 puan

 

Fantastik edebiyatta ve sinema dünyasında, Yüzüklerin Efendisi‘nin yeri bir ayrı. Peter Jackson‘ın yönettiği üçlemenin son filmi, final olması nedeniyle de hayranlarda ayrı bir yere sahip. Bununla birlikte IMDb en iyi filmler listesindeki diğer yapımlara nazaran daha büyük bütçesi ile dikkat çeken Kralın Dönüşü, yerini hak ediyor.

5. 12 Kızgın Adam – 9.0 puan

IMDb en iyi filmler listesinin en yaşlı üyesine merhaba deyin. 1957 yapımı 12 Kızgın Adam, mahkeme sırasında bir jürinin diğer üyeleri ikna etme çabasını konu alıyor. Bununla birlikte sinema tarihinin önemli eserleri arasında gösterilen yapım, drama kategorisinde pek çok ödüle layık görüldü.

4. Baba II – 9.0 puan

IMDb en iyi filmler listesinin sonlarına geldikçe, ikonik eserler bizleri karşılıyor. Francis Ford Coppola‘nın yönettiği efsane serinin ikinci filmi Baba II, Al Pacino, Robert De Niro ve Diane Keaton gibi isimleri başrolünde barındırıyor. 6 dalda Oscar kazanmış efsane film, listede dördüncü olmasına rağmen kimilerine göre dünyanın en iyi filmi.

3. Dark Knight – 9.0 puan

Listenin en şaşırtıcı yapımlarından biri kuşkusuz Dark KnightChristopher Nolan‘ın yönettiği film, pek çok açıdan iz bırakan detaylara sahip. Özellikle Heath Ledger‘ın unutulmaz Joker performansı, usta oyuncunun çekimler bitmeden hayatını kaybetmesi, Dark Knight’a ekstra anlamlar katıyor. En iyi çizgi roman uyarlamalarının başında gelen film, özellikle her sinema severin izlemesi gereken bir başyapıt.

2. Baba – 9.2

Francis Ford Coppola tarafından yönetilen serinin ilk filmi Baba, IMDb en iyi filmler listesinin ikinci sırasında bulunuyor. 1972‘de vizyona giren yapım, 40‘lı ve 50‘li yıllarda ABD‘de faaliyet gösteren İtalyan mafyasını konu alıyor. Bununla birlikte Marlon Brando ve Al Pacino‘nun başrolde yer aldığı Baba, 3 dalda Oscar ödülü kazandı. Sinema dünyasını özellikle belli alanlarda değiştiren Baba’nın yeri tartışılamaz.

1. IMDb en iyi filmler listesinin Esaretin Bedeli – 9.3

 

IMDb en iyi filmler listemizin son filmine geldik. Veri tabanına göre Esaretin Bedeli, dünyanın en iyi filmi. Hayranlardan gelen geri dönüşlere göre 1 numaraya yerleşen yapım, oldukça seviliyor. Frank Darabont‘ın yönettiği Esaretin Bedeli 1994 yılında vizyona girdi. Bununla birlikte yapımın başrollerinde, Tim Robbins ve Morgan Freeman yer alıyor. Andy ve Red‘in hapishane günlerini konu alan film, 7 dalda Oscar kazandı. Ayrıca Esaretin Bedeli, IMDb en iyi filmler listesindeki en az gelir elde eden ikinci film olarak da dikkat çekiyor.

IMDb verilerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bununla birlikte genel kanının aksini düşünüyorsanız görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca liste içinde değişmesi gerektiğini düşündüğünüz yapımları da aktarabilrisiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir