İlginç araştırma: Yapay zeka psikolog olabilir!
 1. Anasayfa
 2. Genel

İlginç araştırma: Yapay zeka psikolog olabilir!

0

 Yapılan bir sağlık araştırması gösterdi ki yapay zeka, psikolog olarak hastaların semptomlarını azaltabilir.

Yeni bir araştırmaya göre yıllardır hayatımızda olan sohbet botları, bazı psikolojik hastalıkların doktoru olabilir. Yapılan araştırma gösteriyor ki yemek yerken sohbet botlarıyla mesajlaşan kişiler, yeme bozukluğu sorunlarından kurtuluyor. Üstelik yapay zekayla konuşmanın kadınlarda vücut ağırlığı ve estetiği kaygılarını büyük oranda azalttığı da yapılan araştırmanın ortaya koyduklarından biri.

 

Sohbet botları, yeme bozukluğu tedavisinde etkili olabiliyor

Araştırmayı yapan ekip, hedef kitle olarak yeme bozukluğu olan insanları seçti. Bir sohbet botu olacak şekilde bilgilendirici içerik sunan bir yazılım geliştirdiler. Çeşitli internet siteleri ve Facebook Messenger aracılığıyla kullanılabilen bu sohbet botu, araştırmanın sonuçlarına göre yeme bozukluğu olan kişilere büyük faydalar sağlıyor. Kadın katılımcılarla yapılan bu araştırmada ayrıca katılımcıların, botun tavsiyelerine uyarak sağlıklı beslenme rutinlerini uygulamaya başladığı rapor edildi.

Yapay zeka psikolog

Zaman zaman katılımcılara gönderilen anketlerin sonuçları gösteriyor ki katılımcılarda zamanla vücuttaki fazla kilolarından endişe duyanların sayısı azaldı. Ayrıca vücut estetiğinden şikayet edenlerin sayısında da azalma görüldü.

Araştırmadan sorumlu Fitzsimmons-Craft’a göre sohbet botları, yeterli fon sağlanırsa gelecek yıllarda bir psikolog gibi tedavi sunabilir. Şu anda yalnızca yeme bozukluğuna odaklı bir çalışma görsek de COVID-19’un mental sağlığımızı kemirdiği bugünlerde yapay zekayla konuşmak bir çözüm olabilirdi.

Psikolojik destek için seans başı ücret ödemek istemeyen ve evinden de destek alabilmek isteyenler için yapay zeka hızlı ve ucuz bir çözüm olabilir. Gelecekte sohbet botlarıyla yapılacak sağlık araştırmalarının sonuçlarını şimdiden merak ediyoruz. Sizce mental sorunların tedavi yöntemlerinden biri yapay zeka olabilir mi?

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir