İletişim Form ve Cevapları Tek Sayfaya Gömün
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

İletişim Form ve Cevapları Tek Sayfaya Gömün

0

Google Drive ile hazırlanmış iletişim formunda, izleyicilerinizin sordukları soruları iletişim form sayfasına gömerek, her iki sayfayı da görebilirsiniz.İzleyicileriniz bir soru sorduğunda iletişim anasayafasından sorulan soruları tek sayfadan izlemeniz mümkün.Tek sayfada hem iletişim formunu hemde iletişim formuna yazılan soruları aynı sayfadan izleyebilmeniz için yapılacak işlemler nelerdir, kısaca açıklayalım.Bir iletişim formunuz yoksa Google Drive’e ile  iletişim formu nasıl hazırlanır konulu, yazımızı inceleyiniz

Burada yapılan uygulamalar Google Sites ile site açmış ve iletişim formu kullanan kullanıcıları kapsamaktadır.
Site araçlarımız nelerdir :
1. Sitenizin iletişim formu
2. İletişim formunuza sorulan sorular
3. İletişim formunun barındırıldığı alan
4. İletişim formu ve bu forumda bilgi isteyen izleyicilerinizin sorularının aynı sayfaya gömülerek izlenmesinin sağlanması
Yukarıda yazılan maddelerin uygulamaları :
1. Sitenizin iletişim formu :
Daha önceki yazımızda Google Dökümanlar olarak isimlendirdiğimiz uygulamaları, Google’un yapmış oldugu modifiye ile bundan sonra Google Drive olarak isimlendireceğiz. Yapılan değişimde birçok yenilikler getirilmiş olup, yeni güncellemelerde zaman zaman ilave edilmektedir.
2. İletişim formunuzda sorulan sorular :
Google Sites ile kurdugunuz sitenizde iletişim formunuzda sorulan soruların gmail vasıtası ile sizi bilgilendirmek amaçlı gelen mesajların bulunduğu alan.
3. İletişim formunun barındırıldığı alan :
Google Drive ile yaptığınız iletişim formu Drive Sürücünüzde barındırılmaktadır.Drive eklentisini indirip kurduysanız Bilgisayarınızda C:\ sürücü Dizininde kurulduğunu görebilirsiniz.
4. İletişim formu ve bu forumda bilgi isteyen izleyicilerinizin sorularının aynı sayfaya gömülerek izlenmesinin sağlanması :
Yaptığımız açıklamalar sonucunda, İletişim Formu ve bu Forma yazılan yazıların sitenize nasıl gömülmesi gerektiği konusunu göreceğiz.
Sayfada daha önceden Yaptığımız işlemler :

  • İletişim sayfamızı daha önce Düzen kısmından 2 Sütuna bölmüştük
  • Yukarıda bir numara ile belirtiğimiz alan İletişim formumuz
  • İki numara ile belirtiğimiz alanda İletişim formumuzda soruların sorulduğu alan
  • Her iki ayrı konu tek sayfada görülmekte

İki no’lu iletişim sorgu sayfamızı Google Drive giderek açıyoruz

İletişim formu ⇒ Dosya ⇒ Web’de yayınla

İletişim formu Dosya Web'de yayınla

Açılan pencerede alt kısımda okla işaretli yerdeki kodu kopyalıyoruz.

Web'de Yayınla

Google Sites sayfamızda ⇒ Sayfa düzenle tıklıyoruz ⇒ 2. sütuna fare imlecini yerleştiriyoruz

Ekle ⇒ Diğer Gadgetler ⇒ Include gadget (iframe) yazısını buluyoruz seç ile açıyoruz
Daha önceden aldığımız kodu “URL to content (gerekli)” yazan yere yapıştırıyoruz

Görüntü kısmından sütun boyutlarını elle oynayarak ayarlıyorsunuz.Çerçeveye alma işlemlerini zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.Aşağıdaki resimde ben site ölçülerimi kendim ayarladım sizde kendiniz uygun olanı ayarlayacaksınız.Tamam tıklıyoruz sayfamızı yaptığımız işlerin geçerli olması için kaydediyoruz.

Sonuç : İlk resmimizde görüldüğü gibi iletişim formu ve sorgulama formu aynı anda tek sayfamızda görülmüş oluyor.

İframe Gadget Yapılandırması

Konu ile ilgili anlamadığınız bir yer olursa lütfen yorum kısmından anlayamadığınız konuyu açıklayarak sorunuz. Sizde farklı konularda sorularınızı sorabilir, insanlara faydalı olabilirsiniz. Yapılan işlemi AdnanGuney59 Google Sites Sitemden inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap