İkinci el cep telefonları ve tabletlerde garantili satış dönemi başlıyor

Ve ikinci el teknolojik ürünlerde garantili satış dönemi başlıyor… Yeni sistemle ilgili ilk olarak üç firmaya ikinci el teknolojik ürünler “yenileme merkezi” yetkisi verildi. İşte Bakanlıktan yapılan açıklamanın detayları:

Ve ikinci el teknolojik ürünlerde garantili satış dönemi başlıyor... Yeni sistemle ilgili ilk olarak üç firmaya ikinci el teknolojik ürünler "yenileme merkezi" yetkisi verildi. İşte Bakanlıktan yapılan açıklamanın detayları:

Ve ikinci el teknolojik ürünlerde garantili satış dönemi başlıyor… Yeni sistemle ilgili ilk olarak üç firmaya ikinci el teknolojik ürünleryenileme merkezi” yetkisi verildi. İşte Bakanlıktan yapılan açıklamanın detayları:


Ticaret Bakanlığınca, kullanım ömrünü tamamlamayan ikinci el teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılması için “yenileme merkezi” olarak ilk yetkiler verildi.

Bakanlığın açıklamasına göre, kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin belirli bir standartta yenilenerek, garantili ve sertifikalı bir şekilde “yenilenmiş ürün” olarak tekrar satışa sunulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” 22 Ağustos 2020 tarihli ve 31221 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik hükümleri uyarınca, “yenileme” işlemlerini yapma ve “yenilenmiş ürün” piyasaya arz etme faaliyetleri, sadece Bakanlıkça yetkilendirilen yenileme merkezlerince yapılabiliyor.

Söz konusu düzenlemenin amacı, kullanım ömrünü tamamlamayan ikinci el teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılması, israfın ve çevreye verilen zararların azaltılması, anılan ürünlerle ilgili ithalat kalemlerinde düşüş sağlanması, kayıt dışılığın engellenmesi ve tüketicilerin güvenli ve garantili bir şekilde ikinci el alışveriş yapmasının sağlanması olarak duyuruldu.
Başvurular Bakanlığa yapılacak

Bu kapsamda, “yenileme merkezi” olarak faaliyette bulunmak isteyen firmaların, öncelikle Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından ilgili standart kapsamında TSE-HYB belgesi ile belgelendirilmesi ve ardından “Yenileme Yetki Belgesi” almak üzere Bakanlığa başvuruda bulunması gerekiyor.

Başvuruları değerlendirilen ve Yönetmelikte belirlenen şartları sağlayan firmalara Bakanlıkça yenileme işlemlerini yapma yetkisi verilecek.

Yetkilendirilen firmalara ilişkin bilgiler, Bakanlığın internet sitesindeki “https://tuketici.ticaret.gov.tr/yayinlar” sayfasından yayımlanacak.
3 firmanın başvurusu değerlendirildi

Şu ana kadar Bakanlığa ulaşan 3 firmanın başvurusu değerlendirildi, başvuruları uygun görülen bu firmalar “yenileme merkezi” olarak yetkilendirildi.

Çeşitli elektronik ticaret platformlarında yetkisiz şekilde “yenilenmiş ürün” satışları yapıldığının gözlendiği belirtilerek, şu uyarılarda bulunuldu:

“Bakanlık tarafından yetkilendirilen yenileme merkezleri faaliyete geçmiş bulunduğundan, söz konusu satışlar gerek Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik’e gerekse de Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’ne aykırılık teşkil etmektedir. Bu durum aynı zamanda tüketici mağduriyetlerine de yol açmaktadır. Bu nedenle, söz konusu yetkisiz satışlar ve tanıtımlar Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup aykırılık tespit edilenler hakkında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da belirlenen idari yaptırımlar uygulanacaktır. Diğer taraftan tüketicilerimizin ileride herhangi bir hak kaybına uğramamaları için ikinci el cep telefonu ve tablet alışverişlerini Bakanlığımız tarafından yetkilendirilen firmalardan yapmaları önem arz etmektedir.”

kaynak: https://www.ntv.com.tr/amp/teknoloji/ikinci-el-teknolojik-urunlerde-garantili-satis-donemi-basliyor,hkwSSNjTk0C-03ZLY74jEA

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Feedburner = Yürüyen Ölü Adam Kabul edelim: Google er ya da geç Feedburner'ı kapatacak. İpuçları ezici: On yıldan fazla bir süredir güncelleme yok: 2007'deki devralımdan sonra artık güncellenmedi. Temmuz 2021 de umut verici olaacak mı belli değil!

En İyi Feedburner alternatifleri nelerdir?

Tüm zamanların en büyük serilerinden biri olan The Walking Dead evreni oldukça geniş. O kadar geniş ki çoğu insan orijinal diziye ek 2 tane dizi, yapım aşamasında olan 4 tane dizi ve yakın zamanda çıkacak üçleme filmi bile bilmiyor. Bu içeriğimizde evrende yer alan her şeyi sizler için derledik.

The Walking Dead Dizisi Bitiyor Ama Yenileri Yolda: İşte TWD Evreninde Geçen Tüm Dizi, Film ve Oyunlar