İçsel Bir Yolculuğa Çıkaran En İyi Spiritüel Filmler
 1. Anasayfa
 2. Sinema

İçsel Bir Yolculuğa Çıkaran En İyi Spiritüel Filmler

0

 

 

İzleyeni İçsel Bir Yolculuğa Çıkarıp Orada Tek Başına Bırakan 11 Spiritüel Film

Görünenin ötesindeki konuları hikayeleştiren bu filmler, içinize dokunacak anlatımlara sahip. Her biri favorilerinize girecek kadar kaliteli.

Hepimiz bu tarz spiritüel filmleri izlerken karakterin yaşadığı eşsiz deneyimleri yaşamak, kazandıkları özel yeteneklere sahip olmak veya onları bu yolda yalnız bırakmayan bir mentora sahip olmak istiyoruz. Ama yaşadıkları sorunları, içsel çatışmaları görünce de pek de kolay hayatları olmadığını anlıyoruz.

Bu tarz konuları işleyen birçok film var ama biz onların en değerlilerini sizler için bir araya getirdik. Hayatınıza dokunabilecek tarzda olan bu filmleri izlerken umarım keyifli vakit geçirirsiniz, iyi seyirler.

En İyi Spiritüel Filmler (Alfabetik sırayla)

Bagger Vance Efsanesi / The Legend of Bagger Vance 
Dingin Savaşçı / Peaceful Warrior 
Düşler Tarlası / Field of Dreams
Düşüş / The Fall 
Harika Çocuk / Powder 
I Origins
K-PAX 
Kaynak / The Fountain
Makas Eller / Edward Scissorhands
Mucize / Phenomenon
Zamana Güzellik Kat / Cashback

Eskisinden de iyi olabilirsin: Bagger Vance Efsanesi / The Legend of Bagger Vanc


Tür: Dram, Fantastik, Spor
Yıl: 2000
Oyuncular: Will Smith, Matt Damon, Charlize Theron
Yönetmen: Robert Redford
IMDb: 6,7

Golf sporunu sevmeyen birinin bile büyük anlamlar çıkabileceği bir filmdir The Legend of Bagger Vance. Robert Redford yönetmenliğindeki film Will Smith başta olmak üzere Matt Damon ve Charlize Theron’un oyunculuklarıyla gayet başarılı bir iş ortaya koyar.

1931 yılında gerçekleşen bir golf turnuvasına katılan eski bir golfçü(Matt Damon), birden ortaya çıkan Bagger Vance’in(Will Smith) akıl hocalığıyla eski parlak günlerinin de ötesinde bir performans ortaya koymaya başlar.

Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin: Dingin Savaşçı / Peaceful Warrior


Tür: Dram, Romantik, Spor
Yıl: 2006
Oyuncular: Scott Mechlowicz, Nick Nolte, Amy Smart
Yönetmen: Victor Salva
IMDb: 7.2

Aynı adlı kitaptan uyarlanan, fantastik unsurlarla bezenmiş gerçek bir hikayeye sahip Peaceful Warrior; başladığında basit, sıradan bir gençlik filmi algısı yaratır. Ama sonrasında konusu, işleyişi ve etkileyen diyalogları ile ruhani olarak alıp götüren bir filme dönüşür. Yönetmenini ise, yine bu listemizde yer alan Powder filminden tanıyoruz.

Üniversitede jimnastik sporu üzerine olimpiyatlara hazırlanan bir genç, geceleri kendisini uyutmayan iç huzursuzluğu dindirmek adına ruhani bir yolcuğa çıkar. Aradığı cevapları ise hiç beklemediği anda bir benzin istasyonunda karşısına çıkan, Sokrates ismini verdiği gizemli yaşlı adamda bulacağını farkeder.

“İnşa edersen, onlar gelecek”: Düşler Tarlası / Field of Dreams


Tür: Dram, Aile, Fantastik
Yıl: 1989
Oyuncular: Kevin Costner, Ray Liotta, Amy Madigan
Yönetmen: Phil Alden Robinson
IMDb: 7.5

Ülke olarak hakkında pek bilgi sahip olmadığımız spor olan beyzbolla ilgili bir hikayeye sahip Field of Dreams, umutlar ve hayaller üzerine kurulu ana temasıyla izleyeni “Bu bir spor filmi değil, hayatın ta kendisi!” dedirten yapımlardan.  

Ailesiyle birlikte çiftçilik yapan bir adamın, bir gün tarlada çalışırken gaipten bir ses duymasıyla hayatı değişir. Duyduğu ses ona, bir beyzbol sahası inşa etmesi halinde “onların geleceğini” söyler. Kalbinin sesini dinleyen adam, ekonomik olarak çok buhran bir dönemde olmasına rağmen gaipten gelen bu sese kulak verir ve çalışmalara başlar.

Düşmeden önce son çıkış: Düşüş / The Fall


Tür: Macera, Komedi, Dram
Yıl: 2006
Oyuncular: Lee Pace, Justine Waddell, Catinca Untaru
Yönetmen: Tarsem Singh
IMDb: 7.8

İçinde Ayasofya’dan görüntüler de barındıran The Fall filminde bir sinemaseverin seveceği her şey var. Müzikleri, oyunculukları, ilginç masalsı hikayesi, müthiş görsel şöleniyle unutulmaz bir tat bırakıyor.

1920’lerde bir film setinde sakatlandığı için hastanelik olan dublör genç, orada karşılaştığı küçük bir kıza masalsı bir hikaye anlatmaya başlar. Bir süre sonra masal ile gerçeği birbirine karıştırmaya başlayan genç, yaşadığı depresyonu hikayeye yansıtarak hikayenin de depresif bir hal almasına neden olur.

Bir yıldırımın değiştirdiği hayat: Harika Çocuk / Powder


Tür: Dram, Fantastik, Gizem
Yıl: 1995
Oyuncular: Sean Patrick Flanery, Jeff Goldblum, Mary Steenburgen
Yönetmen: Victor Salva
IMDb: 6.6

90’larda kanalların demirbaş filmlerinden biridir Powder. Çocukluğunda izleyip de etkilenmeyen çok nadirdir. Hatta sahneleri öyle bir vurucudur ki ismini yıllarca arayıp bulamayan hatırı sayılır bir kitle mevcuttur. 

Annesinin, kendisine hamileliği sırasında yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetmesi sonrası hayatta kalan bir çocuğun öyküsüdür bu. Tabii bu yıldırım, bedeninde beklenmedik değişimler oluşturur. Albino olarak, tamamen tüysüz bir şekilde doğan bu çocuk, babası tarafından “Bu ucube benim çocuğum olamaz!” diyerek terk edilir ve büyükannesi ve büyükbabası tarafından büyütülerek herkesten uzak izole bir hayat sürdürür. Ta ki onlar da bu dünyadan göçene kadar…

Aradığın gözler oralarda bir yerde: I Origins


Tür: Dram, Romantik, Bilim-Kurgu
Yıl: 2014
Oyuncular: Michael Pitt, Astrid Bergès-Frisbey
Yönetmen: Mike Cahill
IMDb: 7.3

Romantik bir film gibi başlangıç yapsa da içerdiği gizem ve sorguladığı konular bağlamında güzel bir yapım I Origins. Reenkarnasyon konusu üzerine merak uyandırıcı, heyecan verici akıp giden bir hikayesi var. 

Gözün evrimi üzerine araştırma yapan bir moleküler biyolog, maskeli bir partide tanıştığı kadının gözlerine aşık olur ve yıllar geçse de unutamaz. Bir gün bir reklam panosunda o vurulduğu gözlere yeniden denk gelir ve kadına ulaşır. Birbirlerine aşık olurlar ama talihsiz bir kaza onları ayırır. Aynı gözlere bir daha bakabilecek midir?

Bir mavi kuşun peşinde: K-PAX


Tür: Dram, Bilim-Kurgu
Yıl: 2001
Oyuncular: Kevin Spacey, Jeff Bridges
Yönetmen: Iain Softley
IMDb: 7.4

Akıl hastanesi filmleri, genelde izlemesi keyifli şeyler ortaya çıkarır. K-Pax de o filmlerden biri. Sonuna kadar koruduğu gizemiyle de merakla izlemenizi sağlayacak.

İsminin Prot olduğunu söyleyen esrarengiz bir adam, K-Pax adında bir gezegenden geldiğini iddia etmesi sonucu sağlık merkezine götürülür. Kendinden emin tavırlarıyla hem psikiyatristi hem de diğer hastaları etkisi altına aldığında işler çığırından çıkmaya başlar.

Ölümsüzlüğü ararken…: Kaynak / The Fountain


Tür: Dram, Fantastik, Bilim-Kurgu
Yıl: 2006
Oyuncular: Hugh Jackman, Rachel Weisz
Yönetmen: Darren Aronofsky
IMDb: 7,2

Müzikleri görsel şöleni ile üç farklı zamanda(geçmiş, günümüz, gelecek) bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için giriştiği ebedi savaşı konu alır The Fountain. Hayat Ağacı kavramı filmin ana teması olup insanoğlunun her dönemde ölümsüzlüğe ulaşma çabasının boş olduğunu gösterir. 

“+ Sarıl bana. – Yapamam…” : Makas Eller / Edward Scissorhands


Tür: Dram, Fantastik, Romantik
Yıl: 1990
Oyuncular: Johnny Depp, Winona Ryder
Yönetmen: Tim Burton
IMDb: 7.9

Mucidin ani ölümü sonrası yarım kalan modern bir Pinokyo uyarlaması. Fantastik bir masal ile gerçek hayatı birbirine çok güzel bağlayan Edward Scissorhands, Tim Burton yönetmeliğinde Johnny Depp ve Winona Ryder’ın bize bıraktığı enfes bir şaheser. Başlarda saçma, absürt geliyor ama sonrasında büyüsüne kapılıp yavaş yavaş duygu denizlerine dalıyorsunuz.

Mucizelere inanır mısın?: Mucize / Phenomenon


Tür: Dram, Fantastik, Romantik
Yıl: 1996
Oyuncular: John Travolta, Forest Whitaker, Robert Duvall, Kyra Sedgwick
Yönetmen: Jon Turteltaub
IMDb: 6.4

Parapsikoloji ve telekinezi konularına meraklı insanların seveceği sıcacık bir hikayeye sahip filmlerden bir tanesidir Phenomenon.

Pollyanna’nın erkek versiyonu diyebileceğimiz bir karaktere sahip olan George, çevresindekiler tarafından çok sevilen, sayılan ortamların vazgeçilmez kişisidir. Bir gece gökyüzüne bakarken yavaşça kendisine doğru süzülüp içine giren bir ışık huzmesi yüzünden kendinden geçer ve ilginç özellikleri ve güçleri ortaya çıkmaya başlar. Bu paranormal güçler yüzünden ilk önce çevresinden epey ilgi görse de zamanla onları korkutan bir yabancıya dönmeye başlar.

Zamanı durdurmak isteyenlere: Zamana Güzellik Kat / Cashback


Tür: Komedi, Dram, Romantik, Fantastik
Yıl: 2006
Oyuncular: Sean Biggerstaff, Emilia Fox
Yönetmen: Sean Ellis
IMDb: 7.1

2004 yılında kısa film olarak beğenilmesi sonrası 2006 yılında uzun metraj olarak hayatımıza giren Cashback, zaman kavramına ele aldığı konusu ile anlamlı filmlerden.

Hayali ressam olmak olan genç, sevdiği kadından ayrılığı sonrasında uykusuzluk çekmeye başlar. Kafasını meşgul etmek için de bir marketin gece vardiyasında çalışmaya karar verir. Bu ağır uykusuzluğun etkisiyle de zamanı durdurabilme özelliğini keşfeder. Akmayan bu zamanda, normalde kolaylıkla gözden kaçırabileceği güzelliklerin keşfine çıkar.

Filmden bir replik: Zamanı yavaşlatabilir, hızlandırabilir hatta dondurabilirsiniz. Ancak asla başa saramaz, yapılanı geri alamazsınız.

Bizim unuttuğumuz, sizin etkisinden çıkamadığınız spiritüel filmleri de yorumlarda bekliyoruz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir