1. Ana Sayfa
  2. Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan Valiliklere ”PCR Testi Zorunluluğu’ Genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan Valiliklere ”PCR Testi Zorunluluğu’ Genelgesi
0

 Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında zorunlu PCR testi uygulamasına da yer vermişti. Açıklamanın ardından bugün İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliklerine ‘PCR testi zorunluluğu’ genelgesi gönderdi.

Koronavirüs salgını ile mücadelede ülkemizde aşılama çalışmaları devam ederken aşı olmayan kişileri yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Bir süredir aşının zorunlu hale gelip gelmeyeceği konuşmaları devam ederken geçtiğimiz gün duruma açıklık getiren bazı açıklamalar geldi. 

İlk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 18 Ağustos günü yaptığı açıklamasında üçüncü doz uygulamalarından ve aşılama çalışmalarından bahsetti ancak açıklamada aşı zorunluluğuna ilişkin bir ifade yer almadı. Ardından geçtiğimiz gün gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yaptı ve aşı yaptırmayan öğretmenlere, üniversite öğrencileri ve personele haftada 2 kere zorunlu PCR testi yaptırılacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’ndan “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelge:

Bu konudaki son gelişme ise İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelge oldu. Genelgede ülkemizde aşılama çalışmalarında gelinen noktaya ve toplumun bir kısmında gözlemlenen ‘aşı kararsızlıklarına‘ dair değerlendirmelere de yer verildi. 

Genelgede açıklanan tüm yeni tedbirler ise şöyle;

  • Aşılama çalışmaları gönüllük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verilecek. Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütülecek.
  • 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.
  • Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.
  •  Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek. 
  • Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek. 
  • Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülüyor. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin  vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar,  vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.
  •  Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
Kaynak:https://www.icisleri.gov.tr/bazi-faaliyetler-icin-pcr-testi-zorunlululugu-genelgesi-gonderildi
.

1

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap