Hyundai’nin  Elektrik Motorlu Yeni Markası: Ioniq
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Hyundai’nin Elektrik Motorlu Yeni Markası: Ioniq

0

Hyundai‘nin Sadece Elektrik Motorlu Araçlardan Oluşacak Yeni Markası: Ioniq

Hyundai, elektrik motorlu araçları için yeni bir marka oluşturacağını açıkladı. Bu marka, şirketin mevcut modellerinden olan “Ioniq”in sadece tamamen elektrik motorlu araçlardan oluşan hali olarak karşımıza çıkacak. Otomobil tutkunları, Hyundai‘ın yeni markasıyla önümüzdeki yıl tanışma imkanı yakalayacaklar.

Otomobil sektörünün son dönemlerdeki popüler isimlerinden bir tanesi, Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai. Türkiye’de de çok satan bir marka olarak karşımıza çıkan Hyundai, bir süredir içten yanmalı motorlu araçların yanı sıra tamamen elektrik motorlu araçlar üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan son açıklamalar, Hyundai’ın tamamen elektrik motorlu araçları için yeni bir marka oluşturacağını gösteriyor.

Hyundai’nin piyasaya sürülmüş olan mevcut bir hibrit otomobili var. “Ioniq” olarak isimlendirilen bu araç, Hyundai’nin yeni markası haline gelecek. Şu an için bir model olarak bildiğimiz Ioniq, önümüzdeki yıllarda 3 farklı modelle birlikte bir marka haline gelmiş olacak. Bu adımla birlikte Ioniq‘in mevcut modelinin ne olacağı belirsiz durumda. Hyundai bunun yerine, tamamen elektrik motorlu araçlarla karşımıza çıkmayı tercih edebilir. Peki

Hyundai’ın yeni markasında ne gibi araçlar yer alacak?


Yapılan açıklamalara göre Hyundai’ın yeni otomobil modellerinden ilk ikisi, şirketin mevcut konsept modellerine bağlı olacak. Hatta Hyundai’ın Ioniq markası altında tanışma imkanı yakaladığımız ilk araç, 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda tanıtılan “45” modelinin yeniden hazırlanması olarak karşımıza çıkacak. Şirketin geliştirdiği ilk araç olan Pony‘den esinlenerek tasarlanan 45, hatchback otomobil tutkunlarını kendine hayran bırakacak.

Geçen yıl tanıtılan Hyundai 45, işte böyle görünüyordu


Hyundai, Ioniq markasında piyasaya süreceği ilk aracı “5” ismiyle duyuracak. Hyundai hayranları, bu araçla 2021 yılı içerisinde tanışma imkanı yakalayacaklar. 2022 yılına geldiğimizde ise “6” olarak isimlendirilen yeni bir Ioniq araçla daha tanışacağız. Bu araç, bir sedan olarak karşımıza çıkacak. Bu sedan, kısa bir süre önce karşılaştığımız Hyundai Prophecy konsepti üzerinde tasarlanacak. Ioniq 6, tüketicileri özellikle de şık ve fütüristik yapısıyla etkilemeye çalışacak.

 


2024 yılına geldiğimiz zaman, Ioniq‘in üçüncü modeli ile tanışma imkanı yakalayacağız. Bu araç, “7” olarak isimlendirilecek ve tamamen benzersiz olacak. Çünkü Hyundai, bu aracın hiçbir konsepte dayanmayacağını ifade ediyor.
Araçla ilgili olarak doğrulanan tek şey, Ioniq 7‘nin bir SUV olarak karşımıza çıkacak olması.

Yapılan açıklamalara göre Ioniq markası altında duyurulan her üç model de “E-GMP” isimli platform üzerine kurulacak. Bu da Ioniq markalı araçların Genesis ve Kia markalı hibrit ya da elektrik motorlu araçlarla pek çok ortak özelliğe sahip olacağını gözler önüne seriyor. Ancak Hyundai’ın yeni markasına ait araçlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilmek için, bir süre daha beklememiz gerekiyor.

kaynak: https://www.digitaltrends.com/cars/hyundai-ioniq-electric-car-brand/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap