Huawei Mate 30 modeli lisanslı Google ürünleriyle birlikte satılamayacak
 1. Anasayfa
 2. Android

Huawei Mate 30 modeli lisanslı Google ürünleriyle birlikte satılamayacak

0

Huawei yeni akıllı telefonunu Avrupa’da piyasaya sunmaya hazırlanıyor fakat Amerikan yaptırımları nedeniyle telefonun Google’a ait Google Maps gibi popüler uygulamalarını kullanamayacak olması soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Reuters‘in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Çinli üretici Mate 30 modelinin tanıtımını 18 Eylül‘de Münih’te yapacak, satışların ne zaman başlayacağı ise henüz belli değil.

Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri yaptırımlarının devreye girmesinden sonra piyasaya sürmeye hazırlandığı ilk akıllı telefon olan Mate 30, 5G teknolojisiyle çalışması amacıyla tasarlandı.

Bir Google sözcüsü Mate 30’un lisanslı Google uygulamaları ile birlikte satılamayacağını belirtti. Google Huawei‘ye tedarik sağlama niyetini daha önce belirtmiş olsa da yaptırım istisnası için başvuru yapıp yapmadığı konusunda bilgi vermedi. Amerikan Ticaret Bakanlığı‘na şu ana kadar 130’dan fazla şirket Huawei‘ye ürün satma izni için başvursa da henüz hiç birine izin verilmedi.

Google’ın kararından sonra Huawei ne yapacak?

Öte yandan Huawei yaptırımlara maruz kalmadan Android’in açık kaynak versiyonlarından birini kullanabilir. Fakat Google’ın aplikasyonları Avrupa’da ücretli lisans karşılığında kullanılabiliyor. Avrupa dışındaysa böyle bir ücret bulunmuyor.

Sektör uzmanları Google uygulamaları olmadan telefonun ilgi çekmeyeceğini düşünüyor.
Huawei kendi işletim sistemini geliştirdi

Huawei ay başında Harmony isimli kendine ait bir işletim sistemi geliştirdiğini duyurdu. Fakat uzmanlar bu sistemin Android’in yerini doldurabilecek durumda olduğu konusunda şüpheli.

Satışlar bakımından bünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olma konumuna hızla yükselen Huawei için Avrupa en önemli pazar durumunda. Fakat Mate 30 modelleri ile ilgili belirsizlikler ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının teknoloji devini nasıl etkilediğini bir kere daha gözler önüne serdi.

Huawei‘nin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 24,9 olan Avrupa’daki pazar payı ikinci şeyrekte yüzde 19,3‘e geriledi.

 
Huawei‘nin gelecek yüzyılda ilerleyebilmesi için Ticaret Savaşına girmeden Google ile ortak yolu bulması lazım. Örneğin ben Google ürünlerini kullanıyor ve bundan vazgeçemiyorsam, Huawei bunu bir kez daha düşünmeli. Konunun önemi sadece işletim sistemi değildir. Sizde bu konudaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
 
Kaynak: https://tr.euronews.com/2019/08/29/huawei-mate-30-modeli-lisansl-google-urunleriyle-birlikte-satilamayacak

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir