1. Ana Sayfa
  2. Android

Huawei CEO’su açıkladı: Yasak kalksın, bir gecede Google’a geçeriz!

Huawei CEO’su açıkladı: Yasak kalksın, bir gecede Google’a geçeriz!
+ - 0

ABD yaptırımlarından ilk nasibini Google uygulama ve servisleri olmadan çıkan Mate 30 ile alan Huawei‘den ‘Android için hazırız mesajı geldi. Yasağın kalkması durumunda, kullanıcılara derhal güncelleme göndereceklerini belirten Çinli şirketin CEO‘su, Bir gece içerisinde Google uygulamalarını yayımlamaya hazırız” dedi.

ABD yaptırımları kapsamında kara listeye alınan Çinli teknoloji firması Huawei, Android kullanıcılarına yeşil ışık yaktı. Geçen hafta tanıtılan Huawei Mate 30, özelliklerinden çok, şirketin ABD yaptırımlarından nasibini alan ilk telefon modeli olarak dikkat çekmişti.

Çinli şirket Huawei Mate 30 serisi için Google’dan Android lisansı alamadığı için bu yeni telefonlarının içerisinde Google uygulamaları ve servisleri yer almamıştı.

Mate 30 modellerinde EMUI‘nin temeli olarak çalışan Android Open Source Project (AOSP) tabanı dışında hiçbir Google yazılımının bulunmadığını belirten Huawei CEO‘su Richard Yu, yasağın kaldırılması durumunda firma olarak anında harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi.

 

DERHAL GÜNCELLEME GÖNDEREBİLİRİZ

ABD ve Google cephesinden olası bir olumlu haberin gelmesi durumunda Mate 30 kullanıcılarına derhal bir güncelleme gönderebileceklerini anlatan Yu, “Ticaret yasağı kaldırılsın, bir gece içerisinde Google uygulamalarını yayımlamaya hazırız” dedi.

Huawei’nin ABD ile Çin arasında sürmekte olan ticaret savaşında “pazarlık kozu” olarak kullanıldığını ifade eden Richard Yu, ancak iki ülke arasındaki bu gerginliğin er ya da geç biteceğine inandıklarını söyledi.

Huawei’nin geçen hafta tanıttığı Mate 30 serisindeki telefonların Google’ın uygulama mağazası Play Store’a da erişimi bulunmuyor. Kullanıcılar bunun yerine Huawei’nin kendi uygulama mağazası olan AppGallery üzerinden uygulama indirebiliyor.


Kaynak: Habertürk

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap