HP’den güvenliği zirveye taşıyan dizüstü bilgisayar
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

HP’den güvenliği zirveye taşıyan dizüstü bilgisayar

0

Hem güçlü bir donanıma sahip olan hem de güvenlik özellikleri ile kullanıcıları koruyan bir bilgisayar arayanlar için: HP Elitebook 850 G7

Koronavirüs salgının ortaya çıkmasının üzerinden neredeyse 1.5 yıl geçerken, birçok kurum uzaktan çalışma yöntemi ile işlerini yürütmeye devam ediyor. Okulların da uzaktan eğitimle yoluna devam ettiği bu dönemde hem güçlü bir donanıma sahip olan hem de güvenlik özellikleri ile kullanıcıları koruyan bir dizüstü bilgisayar bulmak epey zorlaştı.

Günümüzde bir bilgisayarın zorlu işlerin üstesinden gelebilen güçlü donanımlara sahip olması tek başına yeterli değil. Her gün yapılan binlerce siber saldırı ve ortaya çıkan binlerce virüse karşı da dayanıklı olması gerekiyor. Bu kapsamda tüm yükü işletim sistemlerine bırakmak istemeyen HP gibi üreticiler kullanıcıların güvenliği için çeşitli teknolojiler geliştiriyor.

HP EliteBook 850 G7 sadece güçlü bir donanım sunmuyor!

Yazılımsal önlemler kadar fiziksel önlemler de önemli! Facebook’un kurucusu Zuckerberg‘in bilgisayarın kamerasını bant ile kapatması veya veri güvenliği için bilgisayarların ekranlarını sağ ve soldan görünmeyecek hale getiren koruyucular günümüzde şaşırtıcı olmaktan çıktı.

HP Elitebook 850 G7 (1J6E7EA)’de 10. Nesil Intel® Core™ i5-10210U işlemci yer alıyor. 1.6 GHz temel çalışma frekansına ve 15W TDP değerine sahip olan bu işlemci, Turbo Boost ile 4.20 GHz hıza ulaşabiliyor. 8 GB DDR4 RAM’in yer aldığı bilgisayar, 512 GB PCIe® NVMe™ SSD ile kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Bang & Olufsen tarafından geliştirilen stereo hoparlörlerin yer aldığı bilgisayar, sayısal tuş takımına ve sıvıya karşı dayanıklılığa sahip olan HP Premium klavyeyi bünyesinde barındırıyor. İyi bir görüntülü görüşme deneyimi için 720p çözünürlükte bir HD kamera yer alırken, 3 adet mikrofon bulunuyor.

 

Akıllı tehdit savunmasından kamera kapağına birçok önlem!

HP Elitebook, proaktif olarak tehditleri önlemek ve bir ihlal durumunda hızla kurtarmak için işletim sisteminin altında, içinde ve üstünde donanım zorlamalı güvenlik özellikleri ve koruma katmanları içeriyor. Cihazın kamerasında bir kapak yer alıyor. Bu sayede kamerayı fiziksel olarak kapatarak kötü amaçlı kişilerin görüntünüzü sizden habersiz kayıt altına almasını engelleyebiliyorsunuz.

 

Donanım ve ürün yazılımı güvenliği kritik öneme sahip

HP ve iş ortaklarının yaptığı güvenlik araştırmalarına göre, her gün 350.000’den fazla yeni kötü amaçlı yazılım ortaya çıkıyor ve bunun meydana getirdiği kesintiler işletmelerin saatte 10000 dolardan fazla zarar etmesine neden olabiliyor. Üstelik bilgisayarınıza bulaşan virüslerin yüzde 80’lik bölümünün ana amacı kimlik bilgilerinizi çalmak.

Ekibinizin disk görüntülerini kullanarak tüm bilgisayarları manüel olarak yeniden kurmak zorunda kalmasıyla sonuçlanacak kadar yıkıcı bir güvenlik saldırısıyla karşılaşsaydınız ne yapardınız? Maalesef böyle bir şey yaşandı.

Makine öğrenimi gibi gelişmiş teknolojileri kullanan sofistike kötü amaçlı yazılımlardaki artış ve tehlikeli ürün yazılımı saldırıları olasılığı dahil olmak üzere, güvenlik tehditlerinde yaşanan şaşırtıcı artışla mücadele etmek için sürekli tetikte olmak artık kilit önem taşıyor. Yalnızca üçüncü taraf yazılımlarına güvenmek yerine, bu savaşa destek olmak için işletim sisteminin içinde, üzerinde ve ötesinde temel bir korumaya ihtiyacınız var.

Eski donanımların ve işletim sistemlerinin saldırılara karşı daha savunmasız olduğu bir gerçek, çünkü bir teknoloji piyasada ne kadar uzun süre kalırsa bilgisayar korsanlarının da onu ihlal etmenin yollarını bulmak için o kadar zamanı oluyor. Ayrıca eski güvenlik önlemleri daha çok yazılım perspektifinden bakılarak tasarlandı ve eski ekipmanlar en son tehditlere karşı koruma sağlayan güncellemeleri desteklemeyebiliyor.

Bu güvenlik açığı yalnızca tek bir bilgisayarı riske atmakla kalmaz, tüm ağınızı tehlikeye atabilir. Bu nedenle cihazlarınızın tehditleri algılayıp önleyebildiğinden ve bir ihlal yaşanması halinde hızlı bir şekilde eski durumuna getirilebildiğinden emin olmanız çok önemli.

 


HP Sure Recover ağ bağlantısıyla işletim sisteminizin hızlı, güvenli ve otomatik bir şekilde kurtarılmasını sağlıyor. Sure Sense ise davranışsal özellikleri tanımlayarak daha önce hiç görülmemiş kötü amaçlı yazılımları kendiliğinden algılamak ve etkisiz hale getirmek için derin öğrenme ve sinir ağlarını kullanıyor.

Oturum açmak için isteğe bağlı olarak parmak izi okuyucu ve IR kamera ile yüz tanımayı kullanabiliyorsunuz. Ayrıca VPN bağlantısı ile ağınızı korumanız sağlanırken, HP’nin kendi kendini onaran BIOS’u sayesinde her zaman güvendesiniz. Tüm bunlara ek olarak ekrandaki içerikleri herkesin görmemesi için Sure View Gen 3 özelliği sayesinde tek bir tuşa basarak ekranınızı etrafınızdaki kişiler için okunmaz hale getirmeniz mümkün.
HP’nin güvenlik teknolojileri ve HP Elitebook hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

 
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap