Her Karaciğerin Ortalama 3 Yaşında Olduğu Keşfedildi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Her Karaciğerin Ortalama 3 Yaşında Olduğu Keşfedildi

0

Karaciğerimizin Biz Kaç Yaşında Olursak Olalım 3 Yaşında Olduğu Keşfedildi (Siz Yine de Ona İyi Bakın)

Bilim insanları, karaciğer hücreleri üzerinde yaptıkları yeni çalışmayla her karaciğerin bireyin yaşından bağımsız olarak 3 yaşında olduğunu keşfetti. Bu, DNA konusunda zengin olan uzun ömürlü hücreler sayesinde mümkün oluyor.

Kendi vücudumuz üzerinde daha fazla bilgiye sahip olmak için araştırmalar tüm hızıyla sürerken bilim insanları, yeni ve şaşırtıcı bir keşfe imza attı. Cell Systems’de yayımlanan yeni araştırma, bir insanın ne kadar yaşlı olduğu fark etmeksizin karaciğerinin yaklaşık 3 yaşında olduğunu ortaya koydu. Araştırmada 20 – 84 yaş aralığındaki 50 bireyin biyopsi örnekleri incelendi.

Vücudumuz yaşlandıkça hücrelerin yenileme ve onarım hızları da zamanla azalıyorken yeni araştırma, bunun karaciğerdeki ‘hepatosit’ isimli hücreler için geçerli olmadığını gösterdi. Karaciğer hücrelerinin anlamında zengin olanlarının diğer karaciğer hücreleriyle karşılaştırılması, hücre yenilenmesinde önemli farklılıkları ortaya çıkardı.

DNA’sı zengin olan hücreler 10 yıla kadar yaşayabiliyor:

https://www.sciencealert.com/your-liver-is-only-about-three-years-old-scientists-say
. 


Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap