Her Cihazda Var Olan Kimsenin Farkında Olmadığı Bir Özellik

Teknolojiyi kullanan kişiler olarak her telefon, tablet ve PC’de mevcut olan pek çoğumuzun göremeyip veya fark edemediği bu özellik, her Cihazda mevcut. Ancak  birçok kimse halen Farkında Değil.

bu özelliklerin, aslında ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız?

Çoğu kullanıcının cihazlarında, üzerinde çok durulmayan renk körü modu ve metini sese dönüştürücü gibi özellikler bulunur.

 
Önemsiz gibi görünseler de, “Erişilebilirlik Seçenekleri” başlığıyla karşımıza çıkan bu tip özelliklerengelli insanların da teknolojiden faydalanmasına yardımcı oluyor.
 

VoiceOver, erkanda görünen yazıları sesli şekilde okuyabiliyor.
Windows’un  text-to-speech özelliğinin bir benzeri, Apple‘ın iPad ve iPhone‘larında da bulunuyor. VoiceOver adlı özellik sayesinde cihaz, görme engelli biri için işe yaramaz bir tuğladan tamamen işlevsel bir cihaza dönüşebiliyor. Bu özellik, ekranda bulunan tüm yazıları sesli şekilde okuyor ve cihazı görme engelli kullanıcılar için erişilebilir hale getiriyor.
 Apple ve Microsoft gibi büyük markaların erişilebilirlik konusundaki sorumluluğu, yavaş da olsa diğer teknoloji şirketlerine geçiyor. Artık bir çok oyun ve program renk körlüğü hastaları için seçenekler sunuyor. Ayrıca dijital asistanların hızla gelişmesi de, yeni telefonları erişilebilirliğini önceki nesillere göre bir kaç adım öne atıyor.

Teknolojinin hızla geliştiği bir dünyada, engeller de hızla yıkılmaya devam ediyor ve engelli insanlar gerçek potansiyellerini dışa vurma fırsatı kazanıyor. Ancak erişilebilirlik özellikleri bulunan cihazların piyasada erişilebilir olması için bu konudaki farkındalığı arttırmakta fayda var.

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir yorum

Yorum Bırakın

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Blogger Yeni Emporio Tema Tasarımına Rainbow Gökkuşağı Bant Eklentisi