Her Araca Bir Çip

SABAH SAATLERINDE BOS OLAN ISTANBUL TRAFIGI AKSAM SAATLERINDE NORMAL SEYRINE DONDU. BOGAZICI KOPRUSUNDE MEYDANA GELEN KAZA NEDENIYLE E-5 TRAFIGI KOPRU YONUNDE DURMA NOKTASINA GELDI. ONLARCA KISI ARACLARDAN INEREK YOL KENARINDA YURUDU. E-5 CAGLAYAN MEVKII. FOTO: OZKAN ARSLAN-ISTANBUL,(DHA)

Maliye Bakanlığı tarafından alınan son karara göre, her araca bir çip takılacak. Bu çip araçların trafikteki kimlikleri olarak kullanılacak. Trafiğe çıkan her araç bu çipten bulundurmak zorunda kalacak. Çipsiz araçlara yakıt verilmeyecek. Yakıt alırken sürücülerin bu çipi okutmaları gerekecek.  Bu sistemin terörle mücadelede ve kaçak akaryakıt konusunda fayda sağlayacağına inanılıyor.

Yeni çıkacak olan bu çipler HGS etiketlerine benzeyecek. Böylece araçlar plakaları üzerinden takip ve kontrol edilebilecek. Örneğin şüpheli araçlar yakıt almaya kalktıklarında yerleri tespit edilebilecek.

Şu anda Maliye Bakanlığı başta olmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı bu projeyi birlikte yürütüyor. Detaylar ve bu sisteme geçiş tarihi ise henüz net değil.

Yazar Ceyda Aksel

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Blogger Açılır Menü Oluşturma