Hazır Kahve Hakkında Bilmedikleriniz
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Hazır Kahve Hakkında Bilmedikleriniz

0

Dünyada tüketilen kahvelerin yarısından fazlası hazır kahvedir. Peki hazır kahveler nedir, nasıl üretilir?

Hazır kahveler ya da kahve tozları, mayalanmış kahve çekirdeklerinden elde edilir. İlk iş kahve çekirdeklerini demlemektir. Yumuşatılmış su, çekilmiş kahve silolarından geçirilir. Sıcaklık ilk başta 140- 150 derecede iken daha sonra 5 dereceye kadar soğutulur. Suyun içerisindeki kahve miktarı % 20-30 arasındadır. Sonraki amaç, karışımdaki kuru madde oranını arttırmaktır yani suyu azaltmak. Su üç farklı şekilde azaltılabilir;

  1. Santrifüjle daha hafif olan suyun bir kısmını kahveden ayırmak
  2. Demlenmiş özütü soğutmadan önce buharlaştırmak
  3. Dondurmak. Su, özütten daha önce donacağından, mekanik bir ayrıştırmayla buz kristallerinin bir kısmı ayrılır.

cekilmis-kahve

Kahvede aranan en önemli iki özellik, şüphesiz koku ve tattır. Kahve kavrulurken, öğütülürken ve yukarıdaki uzun ve kompleks demleme sürecinden geçerken, koku ve tada dair oldukça fazla birikimini kaybeder. Aromaları geri toplamak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir;

  • Kavurma ve öğütme sırasında açığa çıkan gazlar toplanabilir.
  • Çekilmiş kahve ısıtılarak aromatik partiküllerin bir kısmının açığa çıkarılması sağlanır ve bunlar toplanır.
  • Çekilmiş kahveyi su buharına veya gaz formundaki başka çözücülere maruz bırakarak aromaların bir kısmı alınabilir.
  • Kullanılmayan telveden kahve yağları alınabilir (140 atm basınç altında sıkıştırılarak)
  • Olabildiği kadar çok aroma saklamak adına özüt oksijenden arındırılır. Bunu yapmak için özütün içinden karbondioksit ve nitrojen geçirilir.

Şimdi sıra kurutma işleminde. Bir filtre üzerine kahve püskürtülür. Bu esnada 250 dereceye kadar ısıtılmış hava kullanılır. Kahve %2-3 su içeriğine kavuşur. Dondurarak kurutma işleminde ise kahve özütü ince bir tabaka haline getirilerek -45 derecelere kadar soğutulur. Sonra içerisindeki suyun alınması için vakumlanır. Su süblimleşme ile kahveden ayrılır .En son paketleme işlemi yapılır.

Hazır kahve şu an muazzam bir satış hacmine sahip. Nedeni ise kolay hazırlanması.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap