1. Ana Sayfa
  2. Genel

Hayvanları Koruma Kanunu’nun Bazı Maddeleri Kabul Edildi

Hayvanları Koruma Kanunu’nun Bazı Maddeleri Kabul Edildi
+ - 0

Hayvanları Koruma Kanunu’nun bazı maddeleri, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Bu maddelerle hayvanları tanımlayan “süs” ibaresi kaldırıldı. Ayrıca hayvan sahibine kayıt yaptırma şartı getirildi. Yerel yönetimler, artık daha fazla hayvan bakımevi kuracak. Haciz durumu da tarih oldu.

Hayvan hakları yasası taslak kanuna göre hayvanlar, mal statüsünden çıkarılıp can statüsüne alınacaktı. Bu da hayvanlara karşı işlenen suçların insanlara işlenmiş gibi kabul edileceği anlamına geliyordu. Şimdi bu taslak kanunun bazı maddeleri kabul edildi.Aslına bakacak olursak Türkiye’de Hayvanları Koruma Kanunu zaten vardı. Ancak bu kanun, içeriği nedeniyle pek de bir işe yaramıyor, özellikle de hayvanlara karşı işlenmiş suçlara yaptırım getirmiyordu. Konuyla ilgili atılan yeni adımlar ise bu maddelerin değiştirilmesini sağlıyor. Yapılan değişikliklere baktığımızda, bunların tümünün de sokak hayvanları için olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Hayvanları Koruma Kanunu’nun kabul edilen maddeleri

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edilen maddelerin başında, Hayvanları Koruma Kanunu’nun tanımlar bölümündekisüs” ibaresinin kaldırılması yer alıyor. Ayrıca bundan sonra yalnız gerçek kişiler değil, tüzel kişiler de “ev hayvanı” sahiplenmiş olacaklar. Hayvan bakımevleri ise bundan sonra Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izniyle kurulacak ve hayvanların sağlığının korunmasını sağlayacak olan asgari şartları karşılayacak.

Yerel yönetimler, artık daha fazla hayvan bakımevi kuracak. Gönüllü kurumlarla ortaklaşa kurulacak bu bakımevleri, sahipsiz hayvanların korunduğu, sağlık kontrollerinin yapıldığı ve rahatça yaşayabildikleri yerler olacak. Üstelik yerel yönetimin alacağı karar ile hayvan hastanesi kurulabilecek. Vatandaşlar ise artık minik dostunu kayıt altına aldıracak. Tüm bunlara ek olarak artık hiçbir hayvan, sahibinin borcu nedeniyle haczedilemeyecek…

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/gundem/hayvanlari-koruma-kanunu-ile-turk-ceza-kanununda-degisiklik-yapilmasina-dair-kanun-teklifinin-uc-maddesi-kabul-edildi/2296363.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap