Havadan gelen virüs tehlikesi
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Havadan gelen virüs tehlikesi

0

Siz masum masum internet de dolaşırken, bu virüs, havadan gelip bilgisayarınıza bulaşabiliyor! Ücretsiz kablosuz ağların son derece yoğun olduğu şehirlerin sosyal merkezlerinde yeni bir tehdit ortaya çıktı. Liverpool Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, kendini ücretsiz kablosuz ağlara bulaştıran ve bir ağdan diğerine atlayarak hotspot’lara bulaşan bir virüs tespit ettiler.

Söz konusu Hotspot virüslerinin nasıl çalıştığını göstermek için deneysel bir zararsız virüs yaratan araştırmacılar, bu virüsle şehrin kalabalık ve yoğun bölgelerindeki ücretsiz ağların birinden diğerine atlamak suretiyle, çevrede her şeyden habersiz çayını kahvesini içip internet de gezinen masum kullanıcıların bilgisayarlarına ulaşmayı başardılar.

Kablosuz ağlarda şifre olsa bile, çok bilinen şifreleri deneyerek bu engeli de aşabilen virüs böylece hacker‘ların istedikleri takdirde, bir şehir meydanında, hava limanında, alışveriş merkezinde, bir anda on binlerce insanın bilgisayarına ulaşabilmesini sağlıyor.

wifivirus

Güvenlik uzmanlarının “havadan bulaşan virüs” ismini taktığı bu yeni tür son derece tehlikeli olarak nitelendiriliyor. Örneğin, havadan bulaşan bir virüs olduğu anlaşılan Chameleon’ın kısa süre içinde binlerce bilgisayara bulaşmış olduğu ve bulaşma sürecinin katlanarak devam ettiği anlaşıldı.

Güvenlik uzmanları özellikle kafe, restoran, hava limanı gibi mekanlarda halka açık veya şifreli ağlara bağlanmak isteyen kullanıcıların Anti-virüs yazılımlarının güncel olduğundan emin olmalarını tavsiye ediyorlar.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap