Hattınızı Ele Geçirip Yakınlarınızdan Para İstiyorlar!
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

Hattınızı Ele Geçirip Yakınlarınızdan Para İstiyorlar!

0

 

 

Tek Bir Onayla WhatsApp Hesabınız ve Telefon Numaranız İşte Böyle Çalınıyor: Güvendeyim Sanıyorsanız İki Kez Düşünün!

Telefon dolandırıcıları her gün yeni bir yöntemle gündeme gelirken bugün bunlardan birisi daha ortaya çıktı. Twitter’da Aykut Otu tarafından yapılan paylaşım, pek çok kişi için uyarı niteliği taşıyor.

Her gün onlarca kişinin dolandırıldığı dolandırıcılık olaylarına bir yenisi daha katıldı. Twitter’da Aykut Otu tarafından paylaşılan olayda dolandırıcılar, Turkcell abonesi olan Otu’ya ulaşarak kendisinin Turkcell TV+ abonelik talebi olduğunu, kurulum için geldiklerini bildirdi. Otu, böyle bir talebinin bulunmadığını söyledikten sonra dolandırıcılar da bir sonraki adıma geçti.

Otu’nun aktardığına göre kendisini telefonla arayan kişi, Otu’nun sözde Turkcell TV+ abonelik başvurusunu iptal etmek için telefonuna bir onay talebi gönderdiğini söyledi. Söz konusu olay talebi, Turkcell’in Hızlı Giriş sistemine aitti. Otu, bu durumdan şüphelenmedi ve onay talebini onayladı. Bu onayın ardından ise Otu’nun Turkcell hattı kapandı.

Dolandırıcılar, Otu’nun WhatsApp hesabına erişerek rehberindekilerden para istedi:

Otu’ya gelen onay bildirimi

Yaşanan dolandırılık olayı, baştan sona şu şekilde gerçekleşti:

  • Dolandırıcılar, Aykut Otu’ya Turkcell TV+ abonelik başvurusu olduğu iddiasıyla ulaştı,
  • Böyle bir talebin olmadığı cevabı üzerine sözde başvurunun iptal edilmesi için onay talebi gönderdi,
  • Fakat bildirimde amacı yazmayan bu onay talebini dolandırıcılar, Otu’nun hattıyla Turkcell Dijital Operatör’e giriş yapmak için kullandı,
  • Dolandırıcılar, onayı aldıktan sonra Otu’nun hattına gelen SMS’leri başka bir hatta yönlendirdi,
  • Ardından Otu’nun WhatsApp hesabına başka hatta yönlendirilen SMS ve iki faktörlü doğrulamanın açık olmaması sayesinde erişim sağlandı,
  • Dolandırıcılar, Otu’nun hesaba yeniden erişmesini engellemek için Turkcell hattını kapattı, WhatsApp’ta iki faktörlü doğrulamayı da etkinleştirdi,
  • Otu’nun rehberinde kayıtlı olan kişilerle temasa geçildive her birinden 9.600 TL para talep edildi,
  • Otu, Turkcell ile iletişime geçerek hattını yeniden açtırdı ve WhatsApp’ta yeniden SMS doğrulaması yaparak hesabını geri aldı.
 

Otu, her ne kadar hattını geri almayı başarsa da WhatsApp’ın ikili doğrulamasının 7 gün içinde sonlanması nedeniyle bu süre bitene kadar kendisi de hesabına erişemeyecek.

Söz konusu dolandırıcılık olayı, telefonla yapılan dolandırıcılıklar konusunda dikkatli olunması konusunda yeni bir hatırlatıcı oldu. Ayrıca iki faktörlü doğrulamanın önemi de yeniden ortaya çıktı. Öte yandan suç tamamen kullanıcıda da değildi. Turkcell, kullanıcıya gönderdiği onay talebinde bu talebin ne amaçla gönderildiği bilgisine yer vermiyordu.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap