Harmony OS 2.0 işte böyle görünecek!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Harmony OS 2.0 işte böyle görünecek!

0

Huawei’in Android platformunu terk etmesinin bir başlangıcı olarak Harmony OS 2.0‘ın geliştirilme süreci başlamıştı. Son kullanıcıya hitap edecek olan Harmony OS 2.0, Çince bir videoda görüldü.

Harmony OS 2.0 tasarımını gösteren video


Bugün YouTube’a yüklenen dört dakika uzunluğundaki video, Harmony OS’in özelliklerini detaylı şekilde gösteriyor. Yazılımın önümüzdeki ay tanıtılmasını beklediğimiz için videonun bu tarihte sızmış olması Huawei’in dikkatini çekecek olmalı.

Videoda Huawei Mate 40 Pro görülüyor. Tasarımsal detaylarla ilgili konuşacak olursak en önemli detayın sağ üst köşedeki kontrol merkezi olduğunu söyleyebiliriz. iOS‘un meşhur özelliklerinden olan kontrol merkezi, geçen yıl MIUI 12 ile Xiaomi cihazlara da gelmişti. Bu tasarımın Huawei tarafından da benimsendiğini görüyoruz.

Ana sayfanın solunda arama yapabilmeye ve widgetlara hızlıca erişmeye olanak tanıyan bir sayfa görüyoruz. Buna benzer bir sayfa Android tabanlı olan EMUI’da da bulunuyordu.

Ana sayfanın kendisinde klasör ikonları, içlerindeki uygulama sayısına göre yeniden boyutlandırılmış. Animasyonlar da oldukça hoş görünüyor.

Videoda en dikkat çeken detay uygulamaların açılış hızı oldu. Zira uygulamalar sanki arka planda açıkmış gibi hızlı açılıyor. Fakat videoda sadece Harmony OS stok uygulamalarını görüyoruz. Üçüncü parti uygulamalar bu kadar hızlı açılamıyor olabilir.

Görünüşü özetlemek gerekirse EMUI 11’e oldukça benzeyen bir tasarım var. Harmony OS, günümüzün diğer mobil işletim sistemlerinin tasarımlarından geri kalmış gibi görünmüyor.

Huawei’in Haziran ayında düzenleyeceği etkinlikte göreceğimiz tek ürün yeni işletim sistemi olmayacak. Huawei Watch 3 ve P50 serisi gibi sürprizler görmeyi de bekliyoruz.

Sizler Harmony OS 2.0’ın tasarımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap