Güvenlik odaklı WordPress 5.8.1 yayında! İşte yenilikler
 1. Ana Sayfa
 2. Genel

Güvenlik odaklı WordPress 5.8.1 yayında! İşte yenilikler

0

Tespit edilen önemli güvenlik sorunlarını ve hataları düzelten WordPress 5.8.1 ara sürüm güncellemesi kullanıma sunuldu. Neler değişti?

İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) pazarında yüzde 50’den fazla payı bulunan WordPress, dünya üzerindeki web sitelerinin yüzde 15’ten fazlasına ev sahipliği yapıyor. Toplamda 55.000’den fazla eklentiyi bünyesinde barındıran şirketin açık kaynaklı eklentileri, alışveriş sitelerinin önemli bir kısmına destek sağlıyorken; kişisel blog, forum, sosyal ağ tabanlı platformlar oluşturmayı da kolaylaştırıyor.

Altyapısını WordPress üzerine kuran internet siteleri için güvenlik ve kalite konusu büyük önem taşıyor. Bu bağlamda kendisini sürekli güncelleyen ve yenileyen şirket, 5.8 numaralı son büyük sürümünün ardından şimdi de 5.8.1 ara güncellemesini yayınladı.

WordPress 5.8.1 önemlik güvenlik sorunlarını giderdi

9 Eylül’de yayınlanan WordPress 5.8.1 güncellemesi, tespit edilen 3 güvenlik sorununun yanı sıra 60 teknik hatayı çözüme kavuşturdu. Kıdemli Yazılım Mühendisi Jonathan Desrosiers destek sayfasından yaptığı açıklamada, bahse konu problemlerin WordPress’in 5.4 ve üzeri sürümlerini etkilediğini belirtti. Site sahiplerine de yeni güvenlik güncellemesini derhal yüklemelerini önerdi.

Sonraki büyük sürüm güncellemesinin WordPress 5.9 numarasıyla piyasaya çıkacağı aktarılırken, Aralık 2021’de kullanıma sunulacağı bildirildi. Jonathan Desrosiers ayrıca WordPress 5.8.1 güvenlik güncellemesinde emeği geçen geliştiricilerin de isimlerini yayınladı. Emekleri için hepsine teşekkür etti. Açıklanan bazı isimler şöyle:

 • Michael Adams
 • Evan Ricafort
 • Steve Henry
 • Adam Zielinski
 • Alain Schlesser
 • Alex Lende
 • AlGala
 • Andrei Draganescu
 • Andrew Ozz

WordPress nasıl güncellenir?

Öncelikle web sitenizin admin paneline giriş yapın. Başlangıç (Dashboard) kısmında gördüğünüz “Şimdi güncelle” butonuna tıklayın. Bunun ardından WordPress 5.8.1 sürümüne güncelleme işlemini başlatacaktır. İşlem tamamlanana kadar siteniz bakım moduna alınacak, sonrasında ise normal seyrine geri dönecektir. Ayrıca arka planda güncellemeleriniz açıksa otomatik olarak yükleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap