Güney Pasifik’te Bulunan Hunga Tonga Volkanı Patladı
 1. Anasayfa
 2. Genel

Güney Pasifik’te Bulunan Hunga Tonga Volkanı Patladı

0

 Güney Pasifik’te Dev Bir Volkan Patladı, Bölgede Tsunami Meydana Geldi: Patlama Anının Uzaydan Görüntüleri Paylaşıldı [Video]

Güney Pasifik’te bulunan dev volkan Hunga Tonga patladı. Patlama sonrasında ada ülkesi Tonga’da tsunami meydana gelirken, çevre ülkeler Fiji ve Yeni Zelanda’da patlama nedeniyle alarma geçti.

Deniz altında bulunan dev bir volkanın Türkiye saatiyle 07:10 sularında patlamasının ardından ada ülkeleri Tonga, Fiji ve Yeni Zelanda için tsunami alarmı verildi. Başkenti, Hunga Tonga olarak bilinen volkanik sistemin yalnızca 65 metre kuzeyinde yer alan Tonga’nın Jeolojik Kurum’u yetkilileri tarafından yapılan açıklamada patlama nedeniyle meydana gelen gaz, kül ve duman bulutunun 12 kilometreye kadar ulaştığı bildirildi. 

Avustralya Meteroloji Bürosu ise Tonga’nın başkentinde 1.2 metrelik bir tsunami dalgasının gözlemlendiğini açıkladı. Yetkililer, halkın yüksek bölgelere çıkması için çağrıda bulundu. 

Patlamanın ardından Tonga’ya kül yağdı

Şiddetli patlamanın görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Görüntülerden bazılarında dalgaların bir kilise ve bazı evlerinde içine ulaştığı görülürken; Tonga’nın başkenti Nuku’alofa’da bulunan bazı tanıklar da patlama sonrasında gök yüzünden kül yağdığını kaydetti. 

Patlama uzaydan böyle göründü:

Patlama sonrası tsunami oluştu, bölgeye kül yağdı:

Sekiz dakika süren patlama, 800 kilometre uzakta yer alan Fiji’nin başkenti Suva’da da hissedildi. Suva’da yaşayan insanlar, patlamanın “şiddetli gök gürültüsü” şeklinde hissedildiğini aktardı. 

Öte yandan 2300 uzaklıktaki Yeni Zelanda’da da volkanik patlama sebebiyle sonik patlamalar duyulduğu kaydedildi. Yetkililer, patlamanın Yeni Zelanda’da fırtınaya yol açabileceğine dair uyarı mesajı yayımladı. 

 

Kaynak:https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60007651.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir