Görüntülerden videolara, yapay zekanın görsel olarak arama yapmanıza nasıl yardımcı olduğu
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Görüntülerden videolara, yapay zekanın görsel olarak arama yapmanıza nasıl yardımcı olduğu

0

 

Google; Yeni nesil yapay zeka destekli teknolojimizle, bilgiyi keşfetmeyi daha görsel, doğal ve sezgisel hale getiriyoruz. Diyor…

Google’daki ürünlerimizin tek bir amacı vardır: büyük ve küçük anlarda size mümkün olduğunca yardımcı olmak. Ve uzun zamandır yapay zekanın bu hedefe ulaşma şeklimizi güçlendirebileceğine inandık.

Yapay Zeka, Aramanın ilk günlerinden beri dil anlamamıza yardımcı olarak sonuçları daha yararlı hale getirdi. Yıllar geçtikçe yapay zekaya yaptığımız yatırımı derinleştirdik ve artık bilgiyi dil anlayışından görüntü anlayışına, video anlayışına ve hatta gerçek dünyayı anlamaya kadar birçok biçimde anlayabiliyoruz.

Bugün, bilgiyi keşfetmeyi daha doğal ve sezgisel hale getirmek için yapay zekadaki ilerlemelerimizi uyguladığımız birkaç yeni yolu paylaşıyoruz.

Eğer görebiliyorsan, onu arayabilirsin


Kameralar çevrenizdeki dünyayı keşfetmenin ve anlamanın güçlü bir yolu haline geldi. Aslında, Lens artık insanlar kameralarını veya görüntülerini kullanarak gördüklerini ararken ayda 10 milyardan fazla kez kullanılıyor.

Lens ile sizi her seferinde bir görsel olmak üzere dünyanın bilgilerine bağlamak istiyoruz. Kameranızdan veya fotoğraflarınızdan doğrudan Arama çubuğundan arama yapmak için Lens’i zaten kullanabilirsiniz. Şimdi, mobil ekranınızda ne olduğunu aramanıza yardımcı olacak büyük bir güncelleme sunuyoruz.

Önümüzdeki aylarda, Android‘de global olarak “ekranınızı aramak” için Lens’i kullanabileceksiniz. Bu teknolojiyle, fotoğraflarda veya videolarda gördüklerinizi, mesajlaşma ve video uygulamaları gibi bildiğiniz ve sevdiğiniz web sitelerinde ve uygulamalarda, uygulamadan veya deneyimden ayrılmak zorunda kalmadan arayabilirsiniz.

Diyelim ki arkadaşınız size Paris’i keşfettikleri bir video içeren bir mesaj gönderdi. Arka planda gördüğünüz yer işareti hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Android telefonunuzdaki (Google Asistanınızı çağıran) güç veya ana ekran düğmesine uzun süre basabilir ve ardından “arama ekranına ” dokunabilirsiniz.”Lens burayı Lüksemburg Sarayı olarak tanımlıyor — ve daha fazlasını öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

Arama yollarını karıştırın ve eşleştirin

Multisearch ile resim ve metinle aynı anda arama yapabilirsiniz — kendinizi ifade etmenin tamamen yeni yollarını açar. Günümüzde çoklu arama, mobil cihazlarda, Lens’in mevcut olduğu tüm dillerde ve ülkelerde küresel olarak mevcuttur.

Kısa bir süre önce yerel arama özelliğini ekleyerek çoklu aramayı daha da ileri götürdük. İster mahalle işletmelerini desteklemek istiyor olun, ister aceleyle bir şeyler bulmanız gerekiyorsa, ihtiyacınız olanı bulmak için bir fotoğraf çekebilir ve “yakınımda” ekleyebilirsiniz. Bu şu anda ABD’de ingilizce olarak mevcuttur ve önümüzdeki aylarda küresel olarak genişleyeceğiz.

Ve bazen, gözünüze çarpan ve size ilham veren bir şey bulduğunuzda zaten arıyor olabilirsiniz. Önümüzdeki birkaç ay içinde, mobil cihazlarda arama sonuçları sayfasında gördüğünüz herhangi bir görüntüde çoklu aramayı genel olarak kullanabileceksiniz.

Örneğin, “modern oturma odası fikirleri” arıyor olabilirsiniz ve sevdiğiniz bir sehpayı görüyor olabilirsiniz, ancak onu başka bir şekilde tercih edersiniz — örneğin daire yerine dikdörtgen. Aradığınız stili bulmak için “dikdörtgen” metnini eklemek için çoklu aramayı kullanabileceksiniz.

Daha doğal ve görsel arama deneyimleri yaratıyoruz, ancak yalnızca yüzeyi çizdik. Gelecekte, AI yardımı ile olasılıklar sonsuz olacaktır.

Kaynak: https://blog.google/products/search/visual-search-ai/ 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap