Görme Engelli Kadın, Beyne Bağlanan İmplant İle Görebildi

Görme Engelli Bir Kadın, Beynine Bağlanan Yeni Bir İmplant ile Görebildi

Görme Engelli Bir Kadın, Beynine Bağlanan Yeni Bir İmplant ile Görebildi
 Görme Engelli Bir Kadın, Beynine Bağlanan Yeni Bir İmplant ile Görebildi

Araştırmacılar, görme engelli insanlar için doğrudan beyne bağlanan yeni bir implant geliştirdiler. Görme engelli bir kadın, oluşturulan yeni sistemle yapılan denemelerin ardından dünyadüşük çözünürlüklü olarak da olsa görebildi.

Bernardeta Gomez adlı 57 yaşındaki İspanyol bir kadın, yaklaşık 16 yıldır görme engelli olarak hayatını sürdürüyor. Toksik optik nöropati, Gómez henüz 42 yaşındayken gözlerini beyne bağlayan sinir demetlerini yok etti ve onu tamamen göremez hale getirdi. Gomez, yaşadığı rahatsızlığın ardından ışığı bile tespit edemiyor.

16 yıllık karanlığın ardından, Gómez’e, dünyayı parlayan beyaz-sarı noktalar ve şekillerle çok düşük çözünürlüklü şekilde görebildiği bir gözlük verildi. Üzerinde kamera sistemi bulunan gözlük, canlı video akışını işleyen ve elektronik sinyallere dönüştüren bir bilgisayara bağlanıyor. Sistem, bir kablo yardımıyla Gómez’in kafatasının arkasına yerleştirilmiş beyninin arkasındaki görsel kortekse bağlı 100 elektrotlu bir implanta bağlanıyor.

Gómez, sistem sayesinde tavandaki lambaları, kağıda basılan temel şekilleri ve insanları tanımlayabildi. Doğrudan beynine bağlanmış Pac-Man benzeri basit bir bilgisayar oyunu bile oynadı. Deney boyunca Gómez, haftada dört gün eşi tarafından laboratuvara götürüldü ve sisteme bağlandı.
Kadının yeniden görmeye başladığı ilk an, İspanya’daki Miguel Hernandez Üniversitesi’nde nöro-mühendislik bölümü başkanı Eduardo Fernandez tarafından onlarca yıldır yürütülen araştırmanın doruk noktası oldu. Fernandez’in hedefi dünya çapındaki 36 milyon görme engelli insana umut olmak. Fernandez’in yaklaşımı heyecan verici çünkü geliştirdiği sistem gözü ve optik sinirleri yok sayıyor.

Daha önceki araştırmaların çoğu, yapay bir göz veya retina oluşturarak görüşü geri kazanmaya odaklıydı. Ancak yapay bir göz, çoğu zaman çare olmuyor. Gomez’in sistemi ise doğrudan beyne bağlanan daha etkili bir çözüm olarak görülüyor.

Görme Engelli Bir Kadın, Beynine Bağlanan Yeni Bir İmplant ile Görebildi

kaynak: https://www.panarmenian.net/eng/news/277684/New_implant_helps_blind_Spanish_woman_to_vaguely_see_the_world

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Soğuk havayla birebir temas halinde olan gözlerde özellikle soğuk havalarda kaşıntı, kızarıklık ve sulanma görülebiliyor.

Kış aylarında gözleri korumanın 10 adımı

Intel'in Geliştirdiği Linux Sürümü, Windows'u Kaldıramayan Bilgisayarlara Hayat Veriyor

Intel’den Özel Dağıtım Linux: ‘Clear Linux’