1. Anasayfa
 2. Windows

Görev Yöneticisine Veda Edebilirsiniz: Windows 11’de ‘Çöken Uygulamalar’ Tek Tıkla Kapatılacak

Görev Yöneticisine Veda Edebilirsiniz: Windows 11’de ‘Çöken Uygulamalar’ Tek Tıkla Kapatılacak
0

 

Windows 11’in geçen hafta yayınlanan test sürümü, yanıt vermeyen uygulamaların kapatılması için yeni bir yol sunan etkili bir özellikle geldi. Kullanıcılar artık yanıt vermeyen uygulamayı Görev Yöneticisi’ne girmeden kapatabilecek.

Windows ekosisteminin en büyük sorunlarından bir tanesi, hiç şüphesiz yanıt vermeyen uygulamalardır. Bir program yanıt vermediğinde, CTRL+ALT+DEL kombinasyonunu kullanarak önce Görev Yöneticisi‘ne ulaşmak, ardından da yanıt vermeyen uygulamayı kapatmak gerekir. 

Ancak Windows 11, bu can sıkıcı sorunların üstesinden gelecek gibi görünüyor. Zira “Windows 11 build 25300” kodlu Insider sürümünü test eden kullanıcılar, geliştiricilerin yeni bir özellik için harekete geçtiğini tespit ettiler. Bu güncelleme tüm kullanıcılara sunulduğunda, yanıt vermeyen uygulamayı kapatmak son derece kolay olacak. Peki nasıl?

Sağ tık, Görevi Sonlandır

Diyelim ki yanıt vermeyen bir uygulamayı kapatmak zorundasınız. Windows 11’in yeni özelliği ile yapmanız gereken tek şey, Görev Çubuğu’nda söz konusu uygulamanın simgesine sağ tıklayıp, “Görevi Sonlandır” seçeneğine sol tık yapmak. Bu sayede Görev Yöneticisi’ne giriş yapmaya gerek kalmamış olacak. Bu arada; Windows 11 için geliştirme aşamasında olan bu yeni özelliğin macOS ekosisteminde yıllardır bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Windows 11 için hazırlanan “build 25300” geliştirici sürümü, daha bir hafta önce, yani 15 Şubat 2023’te yayınlandı. Bu yüzden, uygulama kapatma özelliğini deneyimlemek isteyen kararlı sürümdeki kullanıcıların bir süre daha beklemeleri gerekecek. Zira kararlı sürüm için resmi bir yayın tarihi şu an için yok. Eğer beklemek istemiyorsanız, buradaki bağlantı üzerinden önizleme sürümüne ulaşabilir, Windows Insider programına üye olduktan sonra test aşamasındaki yeni özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Not: Önizleme sürümleri bazı hatalara sahip olabilir. Bu yüzden ileri düzeyde Windows bilginiz yoksa hem veri kaybı yaşamamak hem de sorunlarla karşılaşmamak için kararlı sürüm güncellemesini beklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/windows-11-will-let-you-end-tasks-directly-from-the-taskbar/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.