1. Ana Sayfa
  2. Yapay zeka

Google’ın yerini alacak yapay zeka ile tanışın!

Google’ın yerini alacak yapay zeka ile tanışın!
0

 

ChatGPT sohbet botu sosyal medyanın altını üstüne getirdi. Kullanıcılar ile sohbet edebilen yapay zeka korkutuyor.


GPT ve Dall-E 2 gibi yapay zeka projeleriyle tüm dünyada merak uyandıran OpenAI, insan konuşmalarını taklit etmek için tasarlanan yeni dil modelini yayınladı. ChatGPT isimli bu yapay zeka algoritması, kullanıcıların sorularına verdiği cevaplarla sosyal medyada yankı uyandırdı.
OpenAI ChatGPT hakkında bilmeniz gerekenler

OpenAI ChatGPT modeli, bu yılın başında sunulan GPT-3.5 sistemine dayanıyor. Önceki sürümlere kıyasla daha sohbet odaklı olan bu yapay zeka, verdiği cevaplarla şaşırtıyor. Örneğin, kullanıcının sorduğu soruyu takip ederek bir soru hazırlıyor ve uygunsuz mesajlara yanıt vermiyor.

ChatGPT’nin verdiği cevaplar oldukça tutarlı duruyor. Hatta sosyal medyadaki bazı örnekler, tehlikeli tavsiyeler vermediğini ve yanlış ifadeleri düzelttiğini gösterdi.

OpenAI, ChatGPT botunu ücretsiz şekilde erişime açmış durumda. OpenAI hesabı açarak botu test edebilir ve asistan gibi kullanabilirsiniz. Sosyal medyadaki çoğu kullanıcı botla olan hem komik hem de absürt sohbetlerini yayınlamaya başladı.

Yine de ChatGPT’nin, diğer dil öğrenimi modellerine benzer şekilde, temel bir soruna sahip olduğunu atlamamak lazım. Ne hakkında konuştuğunu bilmediği için yanlış veya tehlikeli bilgiler üretebilir. Örneğin bazı kullanıcılara zorbalıkla ilgili “olumlu” tavsiyeler verdi.


Sohbet botuna ilişkin bazı tereddütler de bulunuyor. Çoğu kullanıcı, dolandırıcılar tarafından kullanılabileceğini söyleyerek endişelerini dile getirdi. OpenAI ise insan bildirimleri kullanılarak eğitildiğini söyleyerek modelin güvenli olacağını savunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.


Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap