Google’ın Yeni Yapay Zekası, Sesinizi Yabancı Dile Çeviriyor
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google’ın Yeni Yapay Zekası, Sesinizi Yabancı Dile Çeviriyor

0

Başka bir dilde konuşsaydınız nasıl olurdu? Google’ın yapay zekası, sizin için yabancı dilde konuşuyor, hem de sizin sesinizle.

Google, çarşamba günü yeni yapay zekası Translatotron’u tanıttı. Translatotron, henüz geliştirme aşamasında olan bir konuşmayı konuşmaya çevirme yapay zekası.

Dünya üzerinde simultane çeviri yapmaya çalışan ilk yapay zeka bu değil ancak Google’ın yapay zekasıkonuşmak için sizin sesinizi kullanmasıyla bir ilk. Yani mekanik bir sesle konuşmak yerine bu yapay zeka sizin ses tonunuzla konuşuyor. Bu da küresel dil engelinin aşılması yolunda önemli bir adım.

Google’ın yapay zeka bloguna göre, çoğu konuşmayı konuşmaya dönüştüren çeviri sistemi üç adımlı bir işlemi takip ediyor.

Önce konuşmayı yazıya döküyor, sonra yazıyı çeviriyor ve elindeki yazıyı okuyor. Translatotron ise metin kısmını tamamen pas geçiyor ve konuşmayı bir spektograma çeviriyor. Spektogram, ses frekanslarını gösteren bir görsel. Sistem daha sonra hedef dilde yeni bir spektogram oluşturup onu okuyor.

Bu sistemle çeviri yapmak çok daha kolay hale geliyor çünkü işlem sayısı bire inmiş oluyor. Ayrıca spketogramlar ile orijinal konuşmadaki bileşenleri kaydetmek daha kolay, örneğin konuşmacının sesini ya da aksanını yansıtmak mümkün.

Sistem şu anda henüz yayınlanmaya hazır değil ve Google’ın GitHub sayfasındaki sesler hala biraz robotik. Çeviriler de mükemmel olmaktan uzak ancak ilk adımlar olarak göz önüne alındığında oldukça dikkat çekici.

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/google-speech-translation-system

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir