1. Ana Sayfa
  2. Android

Google’ın Yeni Telefonu Pixel 3a’nın Parçalarına Ayırıldığı Tamir Videosu

Google’ın Yeni Telefonu Pixel 3a’nın Parçalarına Ayırıldığı Tamir Videosu
0

iFixit’in yaptığı incelemeye göre Google Pixel 3a ve 3a XL’i tamir etmek, diğer telefonlara kıyasla çok daha kolay gerçekleşiyor. Peki bunun sebebi ne?

Google’ın yeni akıllı telefonları Pixel 3a ve Pixel 3a XL en sonunda tanıtıldı, hatta telefonlar satışa da çıktı. 

Yeni bir telefon görünce telefon parçalama uzmanı iFixit de en iyi yaptığı işi yapıp telefonları tamamen söktü. Her iki telefonda da benzer bir yapı olduğunu söyleyen iFixit, en kolay tamir edilebilen cihazlara 10 puan verilen sisteminde yeni telefonlara 10 üzerinden 6 verdi.

Üniversitede okusa borçlu geçecek bir puan olsa da yeni Pixel telefonlar günümüzde kullanılan çoğu telefondan çok daha kolay tamir edilebiliyor. Telefonlardaki pek çok parça modüler ve ekranı çıkarttıktan sonra kolayca çıkartıp yenisiyle değiştirebiliyorsunuz. Ekranı yapıştırmak için köpük yapıştırıcı kullanıldığı belli oluyor. Bu ekranı çıkardıktan sonra telefonun içinde değişiklik yapmak mümkün hale geliyor. Ekran ilk olarak çıkmasına rağmen zayıf desteklere sahip ve oldukça ince.

Telefon genel olarak yapıştırıcılar ile bir arada tutuluyor, bu da cihazın epey tamir dostu olmasını sağlıyor. Standart T3 Torx vidalar dışında cihazın içinde vida yok. Bu da evdeki herhangi bir tornavidayla kolayca vidaları sökebileceğinizi gösteriyor. Cihazın sıkıntılı olan tek kısmı, sayıca çok ve boyca uzun olan kabloları. Bu kablolara zarar verme riski, cihazın tamir sürecinde gerçekten tehlike yaratan tek şey.

Telefonları ısı kullanmadan açmak günümüzde oldukça nadir bir şey ve bu telefonlar ısıya gerek duymadan açılabiliyor. Ekranların ikisinin de üreticisi SamsungRAM ve geçici hafızaların üreticisi ise Micron.

Google Titan M güvenlik çipi, modüler USB-C girişi, yine modüler olan kulaklık girişi de bu telefonlarda yer alıyor. Titreşim özelliğini sağlayan doğrusal titreşim mekanizması da telefonda yer alıyor. Ancak firmanın üst düzey modellerinde bulunan Pixel Visual Core bu cihazlarda yer almıyor.

iFixit’in bütün cihazı parça parça ayırdığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Kaynak:https://www.gsmarena.com/google_pixel_3a_teardown_finds_it_easier_to_repair_than_most_phones-news-36976.php

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap