1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google’ın Hesabınızı Kapatma İhtimaline Karşı Neler Yapabilirsiniz?

Google’ın Hesabınızı Kapatma İhtimaline Karşı Neler Yapabilirsiniz?
0

Google, bugün günlük hayatımızın tam olarak ortasında yer alıyor desek herhalde yanılmış olmayız. E postalarımızı gönderdiğimiz Gmail’den, videolar izlediğimiz YouTube, uygulamalar indirdiğimiz Play Store’a kadar her şey Google’ın elinde. Peki, tüm bunları yaptığınız Google hesabınız kapatılırsa?

Günlük hayatımızda birçok Google servisi kullanıyoruz. Bu servisler Gmail’den Google Drive’a, YouTube’a hatta Android kullanıcıları için Play Store’a kadar uzanabiliyor. Peki, Google hesabınız bir anda kalıcı olarak kaldırılsaydı ne olurdu? Buluta yedeklediğiniz dosyalarınız, e-postalarınız, YouTube’da takip ettiğiniz kanallar, oluşturduğunuz oynatma listeleri, indirdiğiniz ve satın aldığınız tüm uygulamalar bir anda elinizden kayıp gitseydi.

Muhtemelen birçoğumuz böyle bir şeyi hiçbir zaman yaşamayacağız ancak böyle bir ihtimal bulunuyor ve gerçekleşebilir. Peki, böyle bir durumda ne yapabilirsiniz ya da bu tarz bir duruma düşmemek için kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Google, hesabınızı kapatabilir


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Evet, Google’ın böyle bir hakkı bulunuyor. Yani Google gerekli durumlarda hesaplarımızı kapatabilir ve bunu Google servislerinde hesap açarken neredeyse hiçbirimizin okumadığı hizmet kullanım şartlarında belirtiyor: “Hizmet kullanım şartlarımıza uymazsanız ya da şüphelenilen kötüye kullanım şartlarını araştırıyorsak servislerimizi kullanmanızı askıya alabilir ya da durdurabiliriz.”


Yani Google, çok açık ve net bir şekilde yaptığınız bazı eylemler Google’ın hoşuna gitmezse hesabınızı askıya alabileceğini veya hesabınızı tamamen yok edebileceğini belirtiyor. Google’ın servislerine müdahale etmeniz ya da suiistimal etmeniz durumunda hesabınızı kalıcı olarak kaybedebilirsiniz.

Arama devi, hizmet kullanım şartlarında oldukça kapsamlı bir dil kullanıyor. Yani Google’ın elinde birisinin bir servisi suistimal edip etmediğine karar verebilecek bir güç bulunuyor. Kısacası Google’ın eli bu konuda çok güçlü ve servislerinin kullanıcısı olarak sizin yapabileceğiniz çok fazla şey bulunmuyor.

Google’ın en popüler servislerinden bir tanesi Gmail ve bu e posta hizmetinden aktif olarak 1,2 milyar kişi yararlanıyor. Siz de aktif Gmail kullanıcısıysanız, e postalarınızı, aboneliklerinizi, önemli üyeliklerinizi bu hesabınız üzerinden gerçekleştiriyorsanız bir anda bu hesabınızın kalıcı olarak silindiğini düşünün.

Android kullanıcıları için bu durum çok daha kötü olabilir. Google hesabınızın silinmesiyle telefonunuz sıradan, pek fazla özelliği olmayan bir cihaz haline gelebilir. Yapabileceğiniz tek şey yeni bir hesap açıp her şeye sıfırdan başlamak.

Ne yapılabilir?

Eğer ki Google hesabınız silindiyse ve hesabınızı geri almak istiyorsanız buraya tıklayarak hesabınıza gidebilir, giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan mesaja “düzetmeyi dene” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu da işe yaramadıysa buraya tıklayarak formu doldurabilir ve Google’a gönderebilirsiniz.

Google’ın doldurduğunuz forma cevap vermesini beklerken, hesabınızdaki bazı verileri indirmeyi deneyebilirsiniz. Kapatılan hesabınızla, kullandığınız Google uygulamalarına girebilir ve sayfaları kontrol edebilirsiniz. Bazı uygulamalarda verilerinizi nasıl indirebileceğinize dair talimatlar yer alıyor.

Yaptığınız otomatik düzeltme talimatı ve manuel olarak yaptığınız başvurunuz kabul edilmediyse artık yapacağınız çok fazla şey yok demektir. Eğer ki hesabınızın gerçekten haksız yere kapatıldığını düşünüyorsanız çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.
Sırtınızı sadece Google’a dayamayın
Daha önce de söylediğimiz gibi muhtemelen birçoğumuz hizmet kullanım şartlarını ihlal etmediğimiz sürece Google hesabımızın kapatıldığını görmeyeceğiz ancak yine de sırtınızı tamamen Google’a dayamaktan kaçınabilirsiniz, alternatifler kullanabilirsiniz.

Örneğin bulut sürücüye yüklediğiniz dosyalarınızı, fotoğraflarınızı aldığınız bir hard diske yedekleyebilirsiniz. Farklı Google servislerini farklı hesaplarla kullanabilirsiniz. Bu yöntemler Google ekosisteminin birbirine bağlılığı sayesinde sunduğu basitliği engellese de oluşabilecek ters durumlara karşı en azından verilerinizin bazılarını korumuş olursunuz.
Kaynak: https://www.androidauthority.com/google-account-banned-1054640/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.