Google’ın hakkınızda nelerin bildiğini gösteren 6 önemli bağlantı
 1. Ana Sayfa
 2. Genel

Google’ın hakkınızda nelerin bildiğini gösteren 6 önemli bağlantı

2


İnternet web ortamında neler olup olmadığını her internet kullanıcısı merak etmiştir.En çokta merak edilenler arasında Google’un kendisi gelir. Ancak bugün  Google’ın sizin, hakkınızda nelerin bildiğini gösteren 6 önemli bağlantıyı bu makalede okuyabilirsiniz.

 
Makalede okuduğunuz veya gördükleriniz ile dehşete kapılıp “aaaa“! demenize gerek yok. Dünya bu sistem ile çalışıyor. Bu sistemi herkes biliyor ve kullanıyor kısaca adına “VERİ” diyoruz.
 
Neden dehşete kapılmaya gerek yok! Tüm bu tür bilgiden oluşan verileri, eşiniz,çocuğunuz, öğretmeniniz, arkadaşınız,dost veya düşmanlarınız için sizde beyninizi depo olarak kullanıp verileri saklıyor, gerektiğinde kullanıyorsunuz.
 

Google’ın sizin hakkınızda bildiği her şeyi öğrenmek mi istiyorsunuz? İşte size Google hakkında sahip olduğunuz bazı verileri gösterecek 6 bağlantı.

 
1. Google’ın sizin hakkınızda ne düşündüğünü öğrenin
Alakalı reklamlar sunmak için Google sizinle ilgili verileri toplar ve bir profil oluşturur. Google’ın size sunduğu bilgileri buradan kontrol edebilir ve inceleyebilirsiniz:

http://www.google.com/settings/ads/
Google’ın ayrıca, Google Analytics olarak adlandırdığı, yayıncıların web sitelerinde hangi sayfaları görüntülediğini görmesine, kaç kez ziyaret ettiğinize, ne kadar kaldığınızı vb görmelerine yardımcı olan bir araç vardır. Bu tür bir reklamın olmasını istemiyorsanız kampanyayı iptal edebilirsiniz toplanacak veriler:

http://tools.google.com/dlpage/gaoptout
2. Konum geçmişinizi öğrenin
Android kullanıyorsanız, mobil cihazınız konumunuzu Google’a gönderiyor olabilir. Konum geçmişinizin tamamını aşağıda görebilirsiniz:

https://maps.google.com/locationhistory
3. Tüm Google Arama geçmişinizi öğrenin
Google, yaptığınız her aramayı kaydeder. Bunun üzerine, tıkladığınız her Google reklamını kaydediyorlar. Bu günlük, Google web geçmişi kontrollerinde kullanılabilir:

https://www.google.com/history/
4. Google’dan aylık bir güvenlik ve gizlilik raporu alın
Google, kullandığınız tüm Google hizmetlerini anlatan bir Hesap etkinliği sayfası sunmaktadır. E-postanıza gönderilecek aylık bir raporu bile etkinleştirebilirsiniz:

https://www.google.com/settings/dashboard
5. Google verilerinize erişen tüm uygulamaları ve uzantıları öğrenin
Hesap etkinliği sayfası, verilerinize her tür erişime sahip tüm uygulamaların bir listesini de sunar. Uygulamaya verilen izin türlerini tam olarak görebilir ve buradaki verilerinize erişimi iptal edebilirsiniz:

https://security.google.com/settings/security/permissions
6. Tüm verilerinizi Google dışına aktarın
Google, tüm verilerinizi dışa aktarmanıza izin verir: yer imleri, e-postalar, kişiler, sürücü dosyaları, profil bilgileri, youtube videolarınız, fotoğraflarınız ve daha fazlası:

https://www.google.com/takeout
BONUS
Google, YouTube aramalarınızın geçmişini de tutar. Buradan bulabilirsiniz:

https://www.youtube.com/feed/history/search_history

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. SELAM ADNAN BEY..BİZ AMATÖR BİLGİ SEVDALILARINA İNTERNET ORTAMINDA VERDİĞİNİZ EĞİTİCİ BİLGİLER İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER EDERİM SAYGILARIMI SUNARIM..
  TANER ÇELİK.. 28 KASIM 2018
  https://siyasetin-pusulasi.blogspot.com/
  https://politik-acilar.blogspot.com/
  https://idealimforum.blogspot.com/
  SİZDEN EDİNDİĞİM BİLGİLER İLE YILLAR ÖNCE TASARLAMIŞTIM..

  • Rica ederim Taner bey,Bende ilk kez tapuları sizin için kırıp bağlantı linklerini yayınladım. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir