1. Anasayfa
 2. Google Chrome

 Google’dan Reklam Engelleyici Uzantıları İlgilendiren Açıklama

 Google’dan Reklam Engelleyici Uzantıları İlgilendiren Açıklama
0

 Google Chrome’dan Reklam Engelleyici Kullananları ‘Şimdilik’ Sevindirecek Haber

Google’ın reklam engelleyici uzantıları engelleyecek Manifest V3’e geçişi ertelendiği açıklandı. Geçiş sürecinin ocak ayında yapılması planlanıyordu.

Google, günümüzün en popüler tarayıcısı olmaya devam eden Chrome için geçtiğimiz aylarda önemli bir yeniliği duyurmuştu. Google Chome eklentilerinin tarayıcıya bilgi sunan ‘manifest’ dosyası, “Manifest V3”e geçiş yapmaya hazırlanıyordu.

Google, yeni geçiş ile birlikte uzantıların güvenlik, gizlilik ve performansını artırmayı hedeflese de, kullanıcılar için büyük bir eksisi de olacaktı. Manifest V3 ile reklam engelleyici uzantıların da önüne geçilecekti. Fakat bugün, Google’dan bir nebze sevindiren haber geldi.

Google, değişikliği erteledi, ama iptal etmedi:

Google uzantılarının geliştirici danışmanlarından Simeon Vincent, uzantı geliştiricilerine gönderdiği mesajda Manifest V3’e geçişin ertelendiğini açıkladı. Normalde 2023 yılının ocak ayında yapılması planlanan geçiş için yeni tarih belirlenmedi.

Peki, Manifest V3 reklam engelleyici uzantıların önüne nasıl geçecek?

Manifest V3, reklam engelleyici uzantıların faydalandığı uygulama programlama arayüzü (API) Web Request’i tarihin tozlu sayfalarına gömecek. Bu API’ın yerini yeni ‘Declarative Net Request’ API’ı alacak.

Yeni API, güvenlik risklerini en düşük seviyeye düşürmek için barındırdığı önlemlerle reklam engelleyici uzantılara büyük zorluk çıkaracak. Üstelik yeni değişim, sadece Chrome tarayıcısını değil, Chromium tabanlı tüm tarayıcıları (Edge, Brave ve Opera) da etkileyecek.

Kaynak:https://groups.google.com/u/0/a/chromium.org/g/chromium-extensions/c/zQ77HkGmK9E?pli=1 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.