Google’dan Özel Bir Android Sürümü Daha Geliyor: İşte Android 12L

Google, Android tabletlere yeni bir şans daha vermek için yeni bir Android sürümü yayınlamaya hazırlanıyor. Android 12L ismi verilecek olan bu özel sürüm, bakın kullanıcılara neler sunacak…

Google, Android tabletlere yeni bir şans daha vermek için yeni bir Android sürümü yayınlamaya hazırlanıyor. Android 12L ismi verilecek olan bu özel sürüm, bakın kullanıcılara neler sunacak…

Google, tabletler ve katlanabilirler gibi daha büyük ekranlar için tasarlanmış yeni bir Android sürümünü tanıttı. Android 12L olarak adlandırılan bu sürüm, mevcut işletim sisteminde büyük ekranlar için optimize edilmiş bir dizi yeni özellik içeriyor.

Geliştirici önizlemesi Google’ın sitesinde SDK olarak yayınlandı, böylece uygulama üreticileri daha büyük ekranlı cihazlarda daha uyumlu bir deneyim sunması gereken yeni özelliklerden bazılarını kullanmaya başlayabilecekler. Android 12L’nin final sürümününse gelecek yılın başlarında gelmesi bekleniyor.

Android zaten bir tür çoklu pencere deneyimini destekliyor olsa da, arayüzü büyük alanı daha iyi kullanan bir sistemden ziyade bir telefon işletim sisteminin şişirilmiş bir sürümü gibi hissettiriyor. Android 12L, sistem ekranın 600 dps’nin üzerinde olduğunu algıladığında bildirim gölgesi ve kilit ekranı için iki sütunlu bir düzene geçiyor. Google, diğer sistem yüzeylerinin ve uygulamalarının da bu görünümü benimseyeceğini açıkladı.

Android 12L ayrıca daha büyük ekranların altında uygulamaları daha kolay açmanızı sağlayacak bir görev çubuğuna sahip olacak. Bu, aynı zamanda bölünmüş ekran modunda bir şeyleri başlatma sürecini de basitleştiriyor. Görev çubuğundan bir simgeyi sürükleyip bırakmak yeterli olacak. Yeniden boyutlandırılabilir olup olmadıklarına bakılmaksızın tüm uygulamaların bölünmüş ekranda çalışması mümkün olacak.

Kaynak:https://www.msn.com/en-in/money/news/google-unveils-android-12l-operating-system-for-foldables-tablets/ar-AAQ3246.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Facebook, bu akşamki Facebook Connect etkinliğinde gelecek teknolojisi 'Metaverse'ü gösterdi ve yeni ismini de açıkladı.

Facebook, İlk Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünün Detaylarını Paylaştı: Sanal Hayat, Sıradan Görünen Bir Gözlükle Gerçek Oluyor

Öğretmenleri ilgilendiren yeni Microsoft Teams özellikleri yayınlandı!