1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google’dan, Fotoğraflar’a Bir Yeni Özellik Daha geliyor!

Google’dan, Fotoğraflar’a Bir Yeni Özellik Daha geliyor!
+ - 0

Google’ın Fotoğraflar uygulamasına sessizce eklenen işlev, fotoğraflarınızda yazan yazıları bulmanızı sağlıyor!

Google Fotoğraflar uygulamasının arama işlevi, bir süredir oldukça güçlü yeteneklere sahip. Yapay zeka sayesinde uygulama, nesnelerden konumlara, etkinliklerden insanlara birçok şeyi fotoğraflarınız arasında bulabiliyor. Şimdi ise uygulama, biraz daha akıllı hale geldi.

Google Lens’
te de bulunan OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisini kullanmaya başlayan Google Fotoğraflar, aradığınız yazıyı içeren fotoğrafları bulabiliyor. Bulduğunuzda fotoğrafı açtığınızda, içerisindeki metni Lens ile seçip, panoya kopyalayabiliyorsunuz. İşlev, özellikle ekran görüntüleriniz arasında arama yaparken faydalı olabilir.

Yeni işlev, Twitter‘daki Google Photos hesabı tarafından da doğrulandı. Tweet’te belirtildiği üzere işlev, bu aydan itibaren kademeli olarak dağıtılıyor. Şu ana kadar bazı Android’li telefonlar, özellikten faydalanabilse de, işlev henüz iOS’a ulaşmamış gibi görünüyor.

İşlevin hangi yöntemle çalıştığı henüz bilinmiyor. Google, hızlı arama için tüm fotoğraflarınızı OCR ile tarayıp, bulunan metinleri bir veritabanına veya fotoğrafın meta verilerine kaydediyor olabilir. İşlevin çalışma şekli, Google’ın açıklamasıyla açığa çıkacak.

Kaynak: Chip

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap