1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Youtube’da Temizliğe Başlıyor

Google Youtube’da Temizliğe Başlıyor
0

Google, Youtube’a yüklenen videolar ve içeriklere gelen yorumlara gelen şikayetler üzerine, denetim ekibi kurmaya karar verdi. 10 binden kişiyi Youtube temizliği için işe alacak olan Google, yeni denetim botları çıkarmaya karar verdi.

Youtube’da günden güne artan şiddet ve rahatsız içerikli videolar, Google’u harekete geçirdi. Adeta bir çöp yığınına dönüşen Youtube, özellikle çocuklarına çizgi film izleten aileler için tehlikeli hale gelmeye başladı. Birçok rahatsız içeriği barındıran Youtube için Google devreye girmeye karar verdi. Google, artan şikayetler üzerine Youtube için bir ekip kurarak video içeriklerini ve yapılan yorumları denetlemeye başlayacak. Reklam için youtube’u kullanan birçok şirket, rahatsız içerik oluşturan unsurların yer alması sebebiyle reklamlarını geri çekmeye başladı. Alınacak reklamlarla ilgili kararlar alınırken, yeni koşullar öne sürülecek ve yapay zeka kullanımını Youtube için arttıracak.

 
Kullanıcılar tarafından alınan şikayetler üzerine Youtube CEO’su Susan Wojcicki, kendi blog yazısında belirttiği ifadelere göre, Youtube politikalarını dikkate almayan içeriklerin tespit edilmesi için 10 binden fazla çalışanı işe almayı düşündüklerini belirtirken, Youtube içerisinde yer alan saldırgan ve kötü niyetli içerikleri izleyen kişi sayısını açıklamaktan çekindi. 
 
Son dönemde içerik üreten kişilerin, izleyiciyi manipüle etme adına ve yanlış yönlendirmeye çalıştıklarını belirten Wojcicki, Youtube denetleyen güvenlik ekipleri tarafından son 6 ay içerisinde yaklaşık 2 milyon adet şiddet içeren video üzerinde inceleme yapıldığını ifade etti. İçeriklere gelen yorumlar üzerinde de denetimi sağlayacaklarını belirten Wojcicki, yeni yorum kontrol araçlarının geliştirildiğini ve bazı yorumları sistem otomatik olarak kaldıracağını belirtti. Özellikle çocukların sık sık çizgi film izlemek için kullandığı Youtube, ekstra bir önlem alarak geçtiğimiz günlerde Youtube Kids platformunu çıkardı.
 
Kaynak: https://www.ekonomihaber.com/teknoloji/google-youtube-da-temizlige-basliyor-h4056.html

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap