Google Yepyeni Özellikler Duyurdu: Chrome’da Sahte Sitelere Girme Devri Sona Eriyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Google Chrome

Google Yepyeni Özellikler Duyurdu: Chrome’da Sahte Sitelere Girme Devri Sona Eriyor!

0

Google, Chrome ve Haritalar gibi popüler hizmetlerine gelecek yepyeni özellikleri açıkladı. Google tarafından yapılan açıklamalar, kullanıcı deneyiminin oldukça iyi bir noktaya taşınacağını gözler önüne serdi.

ABD merkezli teknoloji devi Google, resmi blog sayfasında ürün ve hizmetlerindeki yeni özelliklerden bahsettiği bir makale yayınladı. Bu makalede Canlı Altyazı, Chrome, Haritalar ve Lookout ile ilgiliydi. Google, bu özellikleri 2012 yılından beri kutlanmakta olan “Küresel Erişilebilirlik Bilinci Günü” (GAAD) kapsamında duyurdu. Haliyle, yeni özellikler aslında doğrudan veya dolaylı olarak engelli bireylerin daha iyi bir hayat sürmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Peki Google ürün ve hizmetlerindeki yeni özellikler neler? Gelin lafı hiç uzatmayalım ve özelliklere yakından bakalım.

Google Chrome, adres çubuğundaki URL’leri yanlış yazıp yazmadığınızı tespit edecek!

Google Chrome’da bir terim ararken harf hatası yaparsanız, Google sizi uyarır ve “yazımı düzeltilmiş şu sorgu için sonuçları görüyorsunuz” diyerek doğru terimle ilgili sonuçları gösterir. İşte bu durum, artık URL’ler için de geçerli. Diyelim ki adres çubuğuna “webtekno.com” yerine “wentekno.com” yazdınız. Google Chrome, bu gibi durumlarda bir uyarı gösterip, URL’nin yanlış yazılmış olabileceğine ilişkin bilgilendirme yapacak.

Bu özelliğin önemli olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki hackerlar, çoğu zaman bir internet sitesinin sahte bir kopyasını üretip, domainde de bir veya birkaç harfi değiştirerek insanları dolandırmaya çalışıyorlar. İşte Google Chrome’un yeni özelliği ile bunun önüne geçilmesine yardımcı olunacak. Bugün itibarıyla masaüstü sürümlere dağıtılmaya başlayan yeni özelliğin, ilerleyen aylarda mobil cihazlara geleceğini de belirtelim.

Canlı Altyazı özelliği iyileştirildi

Canlı Altyazı

Google, bundan birkaç yıl önce Canlı Altyazı olarak isimlendirdiği erişilebilirlik özelliğini duyurdu. Bu özellik, ilk aşamada işitme engelli bireylerin kaliteli bir akıllı telefon deneyimi yaşamasını sağlıyordu. Ancak sonraki aşamalarda Canlı Altyazı’nın kapsamı genişledi ve bu özellik, çeviri yapabilme gibi çok etkili yenilikler içermeye başladı.

Google, Canlı Altyazı özelliğini tabletler için özel olarak optimize eden bir çalışma yaptı. Ayrıca Aramalar hizmeti üzerinde de kullanılabilen Canlı Altyazı özelliği, arama sırasında yazılı yanıtlar verilebilmesine imkan tanıyor. Üstelik diyelim ki Canlı Altyazı ile bir yazılı yanıt oluşturdunuz. Bu yanıt, karşı tarafa sesli olarak da okunabilecek.


Google Haritalar, tekerlekli sandalye kullanımına uygun olan yerleri gösterecekGoogle Haritalar tekerlekli sandalye

Neredeyse her akıllı telefon sahibinin kullandığı Google Haritalar hizmeti, artık tekerlekli sandalye kullanımına uygun olan yerler için özel bir simge gösterecek. Böylelikle yürüme engelli bir birey, gideceği yerde rahat edip etmeyeceğini öğrenme imkanı yakalayacak. Ayrıca dileyen tüm Android ve iOS telefon kullanıcıları, mekanlar için tekerlekli sandalye kullanımına uygun olup olmadığına ilişkin bilgi verebilecekler

Yapay zeka ile bir fotoğrafta nelerin bulunduğu anlatılacak

Google’ın görme engelli bireyler için geliştirdiği Lookout isimli hizmeti de yapay zeka desteğine kavuşuyor. Bu kapsamda, yapay zeka artık bir fotoğraftaki her şeyi algılayıp, görme engelli bireye aktarabilecek. Aslında, bugüne kadar fotoğraflar zaten anlatılabiliyordu ancak bunun yapılabilmesi için içeriği üreten kişinin “alternatif metin” eklemesi gerekiyordu. Lookout da bu alternatif metni görme engelli bireye okuyordu.  Ancak yapılan araştırmalar, alternatif metin eklenme oranının çok düşük olduğunu ortaya koyunca, Google’dan böyle etkili bir hamle gelmiş oldu.

Kaynak: https://blog.google/outreach-initiatives/accessibility/global-accessibility-awareness-day-google-product-update/ 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap