Google ve Microsoft, tarayıcılar arasındaki uyumluluk sorunlarını gidermek için bir araya geldi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google ve Microsoft, tarayıcılar arasındaki uyumluluk sorunlarını gidermek için bir araya geldi

0

Google, Microsoft ve daha geniş web topluluğu, geliştiricilerin tarayıcılar arasında sorunsuz çalışan web siteleri oluşturmasını kolaylaştırmak için birlikte çalışıyor. Geliştiriciler için web’deki en iyi beş tarayıcı uyumluluğu ağrı noktasını ortadan kaldırmayı amaçlayan #Compat2021 adlı bir çapraz tarayıcı çabası için bir araya geldiler. 

 
Grup, kullanım verilerine, hata raporlarının sayısına, anket geri bildirimlerine ve 
test sonuçlarına dayanarak odaklanmaya karar verdikleri sorunları belirledi.

Google blog yazısı: http: / /bit.ly/3sf4W63 Microsoft: http://bit.ly/3vO6Axz

Ele almak istedikleri en sorunlu konulardan biri CSS Flexbox‘tır, çünkü flex öğeleri olarak görüntüler genellikle tarayıcılar arasında yanlış ve farklı şekilde gerilir. Ayrıca CSS Izgarasını geliştirmek istiyorlar, böylece Chromium ve Webkit‘te animasyonlu ızgara düzenleri oluşturmak için kullanılabilirler — şu anda bu yetenek sadece Gecko‘da destekleniyor. Grup, yapışkan konumlandırma üzerinde çalışmak istiyor, böylece yapışan herhangi bir içerik de tarayıcılar arasında tutarlı görünüyor. Benzer şekilde, web öğelerinin tutarlı bir genişlik-yükseklik oranını koruduğundan ve animasyonların ve 3D efektlerin bir kullanıcının bulunduğu tarayıcı ne olursa olsun aynı göründüğünden emin olmak istiyorlar.

Google ve Microsoft, hem Chrome hem de Edge tarayıcıları için temel oluşturan Chromium için bu geliştirmeler ve sorunlar üzerinde çalışıyor. Grubun nasıl çalıştığıyla ilgilenenler, Compat 2021 Kontrol Paneli aracılığıyla projenin ilerlemesini takip edebilirler.

 

kaynak: https://www.engadget.com/google-microsoft-browser-compatibility-issues-104040745.html

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap