Google uygulama geliştirme platformu Flutter’in yeni versiyonunu duyurdu

Google, geliştiricilerin işlerini kolaylaştıran uygulama geliştirme platformu Flutter’ın yeni versiyonu 1.0’ı yeni özellikleriyle beraber sundu.Flutter

Google, geliştiricilerin işlerini kolaylaştıran uygulama geliştirme platformu Flutter’ın yeni versiyonu 1.0’ı yeni özellikleriyle beraber sundu.

Google, Android ve iOS platformlarına uyumlu uygulamaların yapımında kullanılan Kullanıcı Arayüzü aracı Flutter’ın yeni 1.0 versiyonunu yayınladığını duyurdu. Buna ek olarak Square gibi üçüncü parti entegrasyonlarını ekleyen Google, Flutter’a ait yeni birkaç özelliği de açıkladı.

Açık kaynak kodlu Flutter, Google’ın 2017 yılında gerçekleştirdiği geliştirici konferansında yapıldı. Günümüze kadar popülerliğini hızla arttıran platform, Groupon, Alibaba, Tencent, Capital One, Philips Hue gibi firmaların uygulama geliştirme kısmında görev aldı. Yazılımlarını burada oluşturan geliştiriciler, Dart dilini kullanmayı seçti.

Google, geliştiricilerin App Store ve Play Store üzerinden binlerce Flutter uygulaması yayınladığını da açıklamalarına ekledi.

Dart’ın Ürünü Yöneticisi olan Tim Sneath “Flutter, iOS ve Android için yalnızca bir kod tabanı olması dışında güzel bir yerel deneyim oluşturmak için taşınabilir geliştirdiğimiz UI araç setimizdir” dedi. Sneath “Bugün çözdüğümüz problem, birçok mobil geliştiricinin karşılaştığı bir sorundu. Bir geliştirici olarak, seçim yapmaya zorlanıyorsunuz. Ya SDK platformunu kullanarak bir uygulama geliştirirsiniz ya da Android ve iOS için ayrı ayrı uygulama geliştirirsiniz” şeklinde konuştu.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yüksek Kan Şekeri Seviyelerini Düşürüp Şeker Hastalarına Yardımcı Olabilecek 12 Mucizevi Besin

Bilim İnsanları Uyardı buzulların Erime Hızı yüzde 33 Arttı, Sular Altında Kalacağız