1. Ana Sayfa
  2. Adsense

Google, Türkiye’de Reklamlar İçin Ek Ücret Almaya Başlayacak

Google, Türkiye’de Reklamlar İçin Ek Ücret Almaya Başlayacak
0

Google, Türkiye’de Yayınlanacak Reklamlar İçin Yüzde 5 Ek Ücret Alacak
Google, yaptığı yeni bir açıklama ile 1 Kasım‘dan itibaren Türkiye’de yayınlanacak reklamlar için yüzde 5 ek ücret alacağını duyurdu. Google, ek ücrete gerekçe olarak ise Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artmasını gösterdi.

Dünyanın en popüler arama motoru olmasının yanı sıra aynı zamanda dünyanın en büyük reklam platformlarından birinin de sahibi olan Google, 1 Kasım 2020 itibarıyla Türkiye’deki reklam verenlerden yüzde 5 Yasal İşletme Maliyetleri alınacağını duyurdu.

Google Destek sayfasında paylaşılan açıklamaya göre Google Ads, Türkiye’nin de içinde olduğu belirli ülkelerde yayınlanacak reklamlar için yeni ücretler almaya başlayacak. Söz konusu yeni ücretler, reklamların yayınlanacağı ülkelere göre değişiklik gösteriyor.

Google: Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet artışı nedeniyle reklamlara ek ücret gelecek

Öncelikle, yüzde 5’lik ek ücretin faturada ana reklam maliyeti dışında ek bir ücret olarak gösterileceğini belirtelim. Bunun dışında; Google Ads ödemelerinizi otomatik ödeme ya da aylık faturalandırma usulü gerçekleştiriyorsanız, söz konusu ek ücret ay sonu faturanıza yansıyacak.

Bununla birlikte; Google Ads ödemelerini manuel bakiye yükleme yöntemiyle gerçekleştiriyorsanız söz konusu ek ücret bakiyeden çekilecektir. Bu nedenle bir ilan için 100 TL’lik bir bakiye yüklediğinizde Google, 5 TL’lik ek ücret kesintisi yapacağından ilanda harcamak üzere elinizde 95 TL bakiye kalmış olacak.

Google, Türkiye’de Yayınlanacak Reklamlar İçin Yüzde 5 Ek Ücret Alacak

kaynak: https://support.google.com/google-ads/answer/9750227

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap